Základní informace k životní situaci Když není stavební záměr navrhovatele v souladu s územně plánovací dokumentací, může navrhovatel požádat obec o změnu této dokumentace.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.) kdokoliv
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Fyzická či právnická osoba (dále navrhovatel) podá žádost o změnu územně plánovací dokumentace. O pořízení změny územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce. Další zastavitelné plochy lze změnou územního plánu vymezit pouze na základě prokázání nemožnosti využít již vymezené zastavitelné plochy a potřeby vymezení nových zastavitelných ploch. Postup pořízení změny územního plánu je popsán v § 43 až 55 zákona č. 183/2006 Sb., Zákon o územním plánování a stavebním řádu (Stavební zákon)

Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace Podáním návrhu na pořízení změny územního plánu u obce, které se to týká.
Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit Změnu územního plánu, po té co navrhovatel podá žádost na obci, může řešit s pořizovatelem:
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit

Odbor územního plánování a stavebního řádu:

Šruc Lukáš, Ing. tel: 384 342 168, email: lukas.sruc@mesto-trebon.cz, č.dv.: 219

Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
  • údaje umožňující identifikaci navrhovatele, včetně uvedení jeho vlastnických nebo obdobných práv k pozemku nebo stavbě na území obce,
  • údaje o navrhované změně využití ploch na území obce,
  • údaje o současném využití ploch dotčených návrhem navrhovatele,
  • důvody pro pořízení změny územního plánu,
  • návrh úhrady nákladů na pořízení změny územního plánu.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici Pro danou situaci není předepsán žádný formulář
Jaké jsou v této životní situaci správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit Bez správních poplatků, pokud je pořízení změny územního plánu vyvoláno výhradní potřebou navrhovatele, může obec podmínit její pořízení částečnou nebo úplnou úhradou nákladů na její zpracování, na vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území a na mapové podklady navrhovatelem.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení Splňuje-li návrh všechny stanovené náležitosti, pořizovatel jej posoudí a se svým stanoviskem bezodkladně předloží k rozhodnutí zastupitelstvu obce příslušné k vydání územního plánu. O výsledku jednání zastupitelstva informuje obec bezodkladně navrhovatele a úřad územního plánování. Dále pak závisí na práci projektanta. Celkový čas nutný na zpracování a projednání bývá rok a půl a více - záleží na rozsahu změny územního plánu
Kteří jsou další účastníci (dotčení) životní situace
  • dotčené orgány (na Třeboňsku zejména AOPK - Správa CHKO Třeboňsko a další - o dotčených orgánech se můžete dočíst též na stránkách Ústavu územního rozvoje
  • kdokoliv
Jaké další činnosti jsou po vás jako žadateli požadovány Je vhodné, aby se navrhovatel zúčastnil společného jednání a veřejného projednání, ale není to nezbytně nutné.
Elektronická služba, kterou lze využít

 V případě, že se jedná o změnu územního plánu Třeboň a má-li žadatel zřízen elektronický podpis, může využít E-podatelnu.

Podle kterého právního předpisu se postupuje
  • Zákon č. 182/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
  • Zákon č. 500/2004 Sb., Správní řád
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují Do 3 let od účinnosti opatření lze požádat o přezkumné řízení u krajského úřadu, který posuzuje soulad opatření obecné povahy s právními předpisy. Žádost o přezkumné řízení se podává na Krajský úřad Jihočeského kraje.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností Nejsou předepsány žádné finanční sankce. Jedinou povinností navrhovatele je podat úplnou žádost, pokud ji nepodá, pořizovatel vyzve navrhovatele k odstranění nedostatků. Pokud je navrhovatel neodstraní, pořizovatel návrh na pořízení změny územního plánu odmítne.
Za správnost popisu odpovídá útvar Odbor územního plánování a stavebního řádu
Popis je zpracován podle právního stavu ke dni 29. 1. 2015
Popis byl naposledy aktualizován 29. 1. 2015
Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení

Obecné informace

Rozšířená informace

Úplná informace

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Muzeum města Třeboně se připravuje na znovuotevření

Město Třeboň se pustilo v průběhu roku 2024 do rekonstrukce budovy č. p. 1 na Masarykově náměstí. V budově staré radnice sídlilo Muzeum města Třeboně, které pro město provozuje Spolek přátel Třeboně. Před rekonstrukcí bylo potřeba vše pečlivě zabalit, vypůjčené exponáty vrátit vlastníkům a odstěhovat do náhradních prostor vše, co rekonstrukci překáželo. Spolek přátel Třeboně našel své náhradní ubytování v nebytových prostorách budovy Domu s pečovatelskou službou, který se spolku zalíbil natolik, že tam již zůstal natrvalo.

Rekonstrukci máme úspěšně za sebou, a tak se začalo postupně pracovat na návratu života do budovy č. p. 1. V druhém patře vznikla nová Galerie města Třeboně, která nyní hostí výstavu Třeboňský odkaz. 

V muzeu je již také živo, jelikož zde finišují práce na znovuotevření muzea. Město ve spolupráci se spolkem vybrali exponáty k výpůjčkám a uzavřely se smlouvy k tomu určené. Vzniká zde i zcela nová expozice věnovaná historii lázeňství. Pro instalaci vypůjčených exponátů bylo krom smluv o výpůjčkách rovněž zajistit pojištění pro jejich transport. Rada města v rámci tohoto jednání schválila smlouvu pro jednorázové pojištění na tuto oblast.

Zároveň bychom vás rádi tímto pozvali na slavnostní otevření Muzea města Třeboně, které se uskuteční 14. května od 17.00 v budově Muzea a Galerie města Třeboně v č. p. 1.  

Více informací

Třeboň žádá o dotaci pro klubovnu v DPS

Rada města schválila podání žádosti o dotaci z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Uvedený dotační program je zaměřen na podporu budování komunity a sousedského života v obci. Cílem je podpora mezigeneračního propojování jak dětí, mladistvých, dospělých, tak i seniorů a osob se zdravotním postižením.

V rámci projektu by došlo k modernizaci a zútulnění klubovny v budově DPS Chelčického 2. Tato klubovna je v současnosti využívána různými spolky pro svou činnost, ale také seniory z okolních DPS i na akce v rámci Projektu Senioři. Nově by byl prostor zpřístupněn také dětem a dospívajícím nebo maminkám s malými dětmi. V případě úspěšné žádosti bude projekt zrealizován do konce tohoto roku a určitě vás o něm budeme informovat.

Více informací

Třeboň získala podporu od Nadace Jihočeské cyklostezky

Radní města schválili přijetí grantu od Nadace Jihočeské cyklostezky ve výši 15 tis. Kč. Peníze jsou určeny na realizaci projektu Třeboňská šlapka 2025. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd.

Třeboňská šlapka je tradiční cyklistická jarní akce k zahájení cyklistické sezóny Letošní ročník se uskuteční v sobotu 17. května. Tentokráte navíc nepůjde o zahájení cyklosezóny jen na Třeboňsku, ale díky dohodě s nadací půjde o zahajování pro celý Jihočeský kraj.

Na tuto událost vás srdečně zve město Třeboň.

Více informací