Vydáním nového územního plánu Třeboně postoupila činnost úřadu územního plánování Městského úřadu do další fáze, kterou je zpracování a schválení podrobnější dokumentace v podobě tzv. regulačních plánů a územních studií. Zdaleka ne všechny zastavitelné plochy na území města a v místních částech vyhovují všem podmínkám, které platné právní předpisy vyžadují proto, aby bylo možno v těchto plochách umisťovat a povolovat stavby. Podmínek je celá řada, ale k těm nejzásadnějším nepochybně patří velikost a tvar jednotlivých pozemků a zajištění přístupu na ně po veřejném prostranství s kapacitní místní komunikací a s možností jejich připojení na veřejnou technickou infrastrukturu (kanalizace, vodovod, plynovod, zásobování el. energií).
Nejkomplikovanější je situace u plošně nejrozsáhlejších lokalit (např. celý prostor mezi Třeboní a Břilicemi); lokalita Na Kopečku podél silnice I/24 vpravo ve směru od Majdaleny), ale ani v případě menších ploch (např. severní okraj Staré Hlíny) nelze bez podrobnější dokumentace přistoupit k vymezení jednotlivých stavebních pozemků.
Mezi veřejností přetrvává dlouhodobě představa, že každá pozemková parcela vedená takto v katastru nemovitostí se v okamžiku, kdy ji územní plán zahrne do tzv. zastavitelných ploch, stává automaticky stavebním pozemkem. Ve zcela výjimečných případech se to stát může, ale většina zastavitelných ploch ( a nejenom v Třeboni) vyžaduje úpravu vlastnických poměrů spočívající zejména ve vytvoření pozemků veřejných prostranství a stavebních bloků, v nichž lze jednotlivé stavební pozemky vymezit.
V tuto chvíli v Třeboni existuje jediná rozsáhlejší zastavitelná plocha, pro kterou byl již v minulosti (1997) dokument, řešící tuto problematiku, pořízen a schválen. Jde o území mezi Pražskou ulicí a východním okrajem Břilic, pro kterou platí stále Územní plán zóny Břilice. U ostatních ploch je proto potřeba takové dokumenty zpracovat a schválit.
Městský úřad v Třeboni jako úřad územního plánování, na základě dlouholetých zkušeností s touto problematikou, dobře ví, jak obtížné, a ledaskdy zcela nemožné, je sladit všechny zájmy v území a zejména jak složité je dosáhnout toho, aby se vlastníci jednotlivých pozemkových parcel (většinou se jejich počet pohybuje v řádu několika desítek) mezi sebou dohodli na obecně přijatelném řešení a vynaložili nemalé prostředky na vypracování potřebné dokumentace (např. kalkulovaná cena dokumentace pro regulační plán cca třicetihektarového území mezi Třeboní a Břilicemi činí zhruba 850 tis. Kč).
Proto úřad územního plánování zahájil bezprostředně po vydání územního plánu Třeboň na konci roku 2012 práce na regulačním plánu pro uvedenou lokalitu mezi Třeboní a Břilicemi a dále práce na dvou územních studiích, pro plochu bydlení ve Staré Hlíně a pro golfový areál v sousedství lázní Aurora. Vše vlastními kapacitami úřadu, bez nároku na prostředky z rozpočtu města a bez jakékoliv finanční zátěže vlastníků pozemkových parcel v jednotlivých plochách.
Důležité novinky z radnice
Dovolujeme si vám představit e-book „Bezpečný cyklista“, který je volně k dispozici na https://ebook.nakolejensprilbou.cz/
Cílem tohoto průvodce je poskytnout komplexní přehled o pravidlech a zásadách bezpečné cyklistiky, stejně jako o současných otázkách, které cyklistický svět ovlivňují. Tento materiál přináší klíčové informace z oblasti české legislativy a dopravní bezpečnosti, určené nejen odborníkům, jako jsou učitelé, dopravní policisté či autoškoly, ale i všem, kdo mají o cyklistiku upřímný zájem.
Ve snaze poskytnout jasné a srozumitelné informace, materiál také obsahuje témata, která jsou často předmětem diskusí, a usiluje o vyjasnění případných nejasností a otázek, které mohou v praxi vznikat.
Obsah tohoto průvodce je strukturován do tří hlavních sekcí: pravidla provozu a povinnosti cyklistů, zabezpečení jejich bezpečnosti, elektro mobilita a v neposlední řadě infrastruktura určená pro cyklistiku.