Třeboňské seníky

Mezi historickým centrem a částí Na Kopečku se rozkládají Mokrá luka. Na nich a na sousedních lukách se bylo postaveno množství roubených seníků s šindelovou střechou. Některé z těchto seníků jsou zachovány dodnes. Seníky byly vystavěny zejména kvůli tomu, že nebylo možné odvážet seno hned po dosušení. Jednak statkáři na třeboňském předměstí neměli dostatek místa na uložený potřebného množství sena na celou zimu a druhým důvodem je rašelinové podloží Mokrých luk, kde by se plně naložený vůz zabořil a bylo tedy nutno počkat na zimu, až půda zamrzne. V 50. letech během kolektivizace zemědělství přestaly seníky plnit svou funkci a nebyly nikým udržovány. Obrat nastal až na počátku 70. let, kdy bylo zinvertarizováno 54 seníků ve špatném či ještě horším stavu a z nich bylo vybráno 25, které bylo možno ještě zachovat.

Soubor třeboňských seníků je chráněn jakožto nemovitá kulturní památka. Dnes jsou stále některé seníky rekonstruovány. Město Třeboň připravilo návrh naučné stezky, podél které by byly umístěny objekty vzhledově odpovídající seníkům.

Soubor panelů z výstavy Třeboňské seníky:

• Panel č. 1 - Návrh naučné stezky Třeboň - Rožmberská hráz s expozicí "Třeboňské seníky" - trasa a zajímavosti v okolí
  • Panel č. 2 - Návrh naučné stezky Třeboň - Rožmberská hráz s expozicí "Třeboňské seníky" - návrhy nových objektů a expozice
  • Panel č. 3 - Třeboňské seníky v polovině 20. století

Anketa - využitelnost Třeboňských seníků