Kostel sv. Jiljí s vysokou věží dominuje souboru budov někdejšího augustiniánského kláštera, založeného Rožmberky v roce 1367. Klášter poznamenal dějiny města a zařadil se k předním centrům vzdělanosti a umělecké tvorby na českém jihu. Rožmberská nadace byla neobyčejně velkorysá, jmění kanonie však rostlo i obratnou hospodářskou politikou a odkazy. Se stavbou nového konventu se započalo současně se stavbou kostela a v roce 1369 už zřejmě pokročily práce na budování ambitu. Na severní straně kostela byla zbudována i jednopatrová budova konventu čtvercového půdorysu, s křížovou chodbou uchovanou v téměř neporušené podobě. Každé ze čtyř křídel ochozu má kromě klenebních polí pět polí vlastních. Všechny čtyři stěny obrácené do rajského dvora jsou prolomeny širokými hrotitými arkádami s úzkými parapety. Takto vzniklá okna jsou členěna třemi pruty a jejich závěr je vyplněn bohatou kružbou trojího druhu.

Na jižní straně nádvoří, rozkládajícího se před konventem, postavil Petr z Rožmberka dům s kaplí v patře, která svým tělem vybočovala do dvora. Byla zasvěcena sv. Vincenci a je připomínána již v roce 1380. Ostatní budovy na nádvoří kláštera jsou převážně z období nového rozkvětu kláštera v 18. století. Kašna uprostřed nádvoří pochází z konce 17. století. Zrušení kláštera v roce 1785 ukončilo dobu jeho opětného vzestupu.

Bývalý augustiniánský klášterBývalý augustiniánský klášterBývalý augustiniánský klášter

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Finanční dar pro Český nadační fond pro vydru

Město Třeboň obdrželo žádost o poskytnutí finanční podpory od Českého nadačního fondu pro vydru, a to konkrétně na celoroční činnost záchranné stanice pro poraněné volně žijící živočichy. V letošním roce (od ledna do října) stanice přijala téměř 500 volně žijících živočichů v nouzi, kterým poskytla profesionální péči a pomohla je vrátit zpět do přírody. Dále stanice zrealizovala 140 vzdělávacích programů pro školky a školy a 13 akcí pro širokou veřejnost. V Expozici zvířat s příběhem přivítala cca 6 700 návštěvníků. Od města putuje na podporu činnosti organizace dar ve výši 5.000 Kč.

Více informací

Finanční dar na Adventní koncert v Třeboni

Rada města Třeboně se zabývala žádostí talentovaného akordeonisty Martina Šulce, který město požádal o příspěvek na uspořádání Adventního koncertu. Tato hudební akce se bude konat 21. prosince ve Schwarzenberském sále třeboňského zámku. Na koncertě vystoupí akordeonové kvarteto Czech Accordion Ensemble a spolu s ním i žáci akordeonové třídy ze ZUŠ v Třeboni. Zazní známé skladby klasické hudby (Bach), originální tvorba psaná přímo pro tento kvartet, filmová hudba (Ennio Morricone) či vánočně laděné skladby vybrané speciálně pro tento koncert. Součástí koncertu bude benefiční prodej výrobků Dílny sv. Jiljí v Třeboni. Radní schválili uvolnění financí ve výši 5.000 Kč formou daru města Třeboně. Finanční podpora bude využita na úhradu nákladů na pronájem a vytopení sálu, propagaci koncertu, honoráře umělců a malé dárečky pro účinkující děti.

Více informací

Pronájem nebytového prostoru v Přesece

Rada města v rámci tohoto jednání schválila uzavření smlouvy o výpůjčce nebytového prostoru v budově č. p. 3 v místní části Přeseka, a to na dobu určitou od 01.01.2026 do 29.01.2026 za účelem provozování sportovních a kulturních aktivit včetně společenských setkání. Jedná se o zasedací místnost osadního výboru Přeseka a občané Přeseky tento prostor od roku 2024 využívají pro nejrůznější společenské aktivity. Náklady na služby související s užívání nebytových prostor bude hradit vypůjčitel paušální částkou 2.000 Kč.

Zároveň s tím radní rovněž schválili zveřejnění záměru výpůjčky tohoto nebytového prostoru, a to na dobu určitou od 01.02.2026 do 31.03.2026 a dále pak od 01.11.2026 do 30.11.2026. Zájemci se mohou o pronájem ucházet formou obálkové metody. Záměr pronájmu je zveřejněn na úřední desce a na webových stránkách města, kde lze najít více informací.

Více informací