Rok 2018 je pro Třeboň ve znamení litevské spolupráce. Není tomu náhodou, protože Česká republika má s Litvou mnoho společného. V lednu se uskutečnil Litevský den v Třeboni za přítomnosti zástupců litevského velvyslanectví i samotného velvyslance Edvilase Raudonikise. V březnu byli zástupci Třeboně pozváni na oslavu 100. výročí obnovení litevské státnosti v Praze a v dubnu proběhla návštěva partnerského města Utena. Spolupráce s litevským velvyslanectvím by měla pokračovat i nadále. V letošním roce by se mohla uskutečnit ještě další společná akce.
Do Litvy se v posledním týdnu v dubnu vydala šestičlenná delegace zástupců Třeboně pod vedením starostky Terezie Jenisové a místostarosty Zdeňka Mráze. Nutno podotknout, že cesta do partnerské Uteny je dlouhá bezmála 1300 kilometrů, tudíž na cestě tam a zpět strávíte dva dny. I přes tuto vzdálenost jsme si velmi blízcí.
Delegace byla přivítána s tradiční litevskou vřelostí a pohostinností. Na programu byla prohlídka města, návštěva radnice a školy Krašuonos progimnazija, která již více jak dvacet let spolupracuje s třeboňskou ZŠ Na Sadech. Vedení přiblížilo historii i současnost školy a probíhající projekty, do kterých je zapojena.
Čeština, litevština, angličtina i ruština zněly utenskou radnicí při setkání se starostou Alvydasem Katinasem, místostarostou Vidmantasem Valinčiusem a novináři. Vedení Třeboně vyzdvihlo dlouholetou úspěšnou spolupráci mezi oběma městy a odpovídalo na dotazy od novinářů.
V Uteně i při jednodenní návštěvě hlavního města bylo zřejmé, jak jsou si naše národní historie v mnohém podobné a jak jsme si blízcí. Vilnius okouzlil svou jednoduchostí, skloubením historie a moderního pojetí, množstvím církevních staveb i celkovou uvolněnou atmosférou.
Poslední den v Uteně byl nabitý. Ráno proběhlo setkání se zastupiteli a bývalým starostou Petrasem Galiauskasem, který stál u počátku partnerství. Shledání po tak dlouhých letech bylo nejen pro něho, ale i pro místostarostu Zdeňka Mráze velmi emotivní. Následovala návštěva společnosti Utenos trikotažas, která je proslulá textilní výrobou. Zavítali jsme do historického muzea, moderní veřejné knihovny A. ir M. Miškiniai, kulturního domu a kreativního centra Taurapilis i na sportovní stadion Utenis. Ve všech zařízeních se delegaci dostalo vřelého přijetí, prohlídky se nesly v přátelském duchu a byla možnost domluvit kroky další spolupráce. Návštěva jednotlivých institucí a samotného města dokazuje, jak rychle a úspěšně se Utena rozvíjí.
V uplynulých letech Litevci často přijížděli do Třeboně s tím, že se u nás chtějí co nejvíce naučit a inspirovat. Evropská unie Litvu vnímala jako zaostalý region, a tak jí byly dány k dispozici dotační prostředky ve velkých objemech. Politici, podnikatelé i občané jich důsledně využívali jak k cestování a poznávání Evropy i světa za jejími hranicemi, tak k budování dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti na všech úrovních. Litva se začala rychle rozvíjet a vyspěla. Dnes můžeme s jen mírnou nadsázkou konstatovat, že Češi se v mnohém mají co učit od Litevců.
Partnerství s Utenou se za léta spolupráce vyvinulo v krásné a upřímné přátelství, které se každým dalším setkáním prohlubuje. Společně strávené chvíle s litevskými přáteli jen potvrdily, jak velké je pouto mezi oběma městy.
Důležité novinky z radnice
Jihočeská hospodářská komora pořádá ve spolupráci s Městem Třeboň další ročník již tradiční Burzy škol. Střední školy, odborná učiliště i firmy se budoucím studentům představí v devíti jihočeských městech. V Třeboni se Burza škol uskuteční ve čtvrtek 17. října od 8:00 do 15:00 v sále Kongresového a kulturního centra Roháč.
Burza škol je určena především žákům 7. až 9. tříd základních škol, učitelům, výchovným poradcům a rodičům. Její návštěvníci zde získají potřebné informace od téměř 30 středních škol z regionu. A to v jeden den, na jednom místě. Nebudou chybět ani významní zaměstnavatelé, se kterými lze navázat spolupráci už při studiu
Vstup pro veřejnost je zdarma.
Více informací na www.burzyskol.cz
Od pondělí 07.10.2024 je zahájen projekt revitalizace Komenského sadů. Z důvodu probíhajících prací NEBUDE PARK PRŮCHOZÍ!!!
Cílem je revitalizace, respektování stávající plochy zeleně a její rozvoj tak, aby dlouhodobě přispěla k otevření parku okolnímu prostředí a zachování pěšího propojení v intravilánu města. Význam obnovy parku spočívá v celkovém navýšení květinových záhonů, čímž dojde ke zvýšení atraktivity celého prostoru. Bude vysazeno velké množství trvalek, okrasných tráv a menších keřů. Kromě výsadeb dojde k úpravě herních prostor a bude doplněn mobiliář v podobě laviček, herních stolů, stojanů na kola, nebo například vodního prvku a pítka. Revitalizace zahrnuje také výměnu veřejného osvětlení, která bude zahájena v tomto týdnu.
Vzhledem k plánované revitalizaci parku je potřeba počítat s časově omezenou neprůchodností parku.
Děkujeme za pochopení a respektování!
Více informacíDnes 3. 10. 2024 začíná pravidelná podzimní deratizace, která bude probíhat v Třeboni po dobu minimálně 14 dnů.
Návnady začínají působit až po pěti dnech po konzumaci. Potkani poté mohou být zmatení a pobíhat i na veřejných prostranstvích.
Je nutné, aby všichni občané zabránili kontaktu dětí a domácích zvířat s návnadami a tím předešli případným zdravotním potížím.
Deratizaci provádí jihočeská firma ASANA, spol. s.r.o. ve spolupráci s Městskou vodohospodářskou, s.r.o., která pomáhá umístit nástrahy do kanalizace.