Kostel sv. Jiljí s vysokou věží dominuje souboru budov někdejšího augustiniánského kláštera, založeného Rožmberky v roce 1367. Klášter poznamenal dějiny města a zařadil se k předním centrům vzdělanosti a umělecké tvorby na českém jihu. Rožmberská nadace byla neobyčejně velkorysá, jmění kanonie však rostlo i obratnou hospodářskou politikou a odkazy. Se stavbou nového konventu se započalo současně se stavbou kostela a v roce 1369 už zřejmě pokročily práce na budování ambitu. Na severní straně kostela byla zbudována i jednopatrová budova konventu čtvercového půdorysu, s křížovou chodbou uchovanou v téměř neporušené podobě. Každé ze čtyř křídel ochozu má kromě klenebních polí pět polí vlastních. Všechny čtyři stěny obrácené do rajského dvora jsou prolomeny širokými hrotitými arkádami s úzkými parapety. Takto vzniklá okna jsou členěna třemi pruty a jejich závěr je vyplněn bohatou kružbou trojího druhu.
Na jižní straně nádvoří, rozkládajícího se před konventem, postavil Petr z Rožmberka dům s kaplí v patře, která svým tělem vybočovala do dvora. Byla zasvěcena sv. Vincenci a je připomínána již v roce 1380. Ostatní budovy na nádvoří kláštera jsou převážně z období nového rozkvětu kláštera v 18. století. Kašna uprostřed nádvoří pochází z konce 17. století. Zrušení kláštera v roce 1785 ukončilo dobu jeho opětného vzestupu.



Důležité novinky z radnice
Na pozemcích města Třeboně se uskutečnilo kácení stromů. Vyprodukovaná dřevní hmota je uložena v bývalém areálu technických služeb a je určená k prodeji. Jedná se o směsi jehličnatého palivového dřeva s největším podílem smrku (13%), směsi listnatého a jehličnatého dřeva s největším podílem břízy a smrku (30 %) a směs listnatého dřeva s největším podílem vrby a dubu (57 %). Celková výměra nabízeného dřeva je 19,7 prm. Minimální cena je stanovena na částku 200 Kč za jeden prm bez DPH. Prodej je navržen formou obálkové soutěže.
Více informacíRadní projednali a schválili poskytnutí finančních příspěvků z druhé výzvy dotací určených na tento rok. V rámci tohoto jednání se rozdělovaly dotace do dvou oblastí, a to ostatní zájmové činnosti na jednorázové akce a sociální služby a zdravotnictví. Obdržené žádosti byly před projednáním v radě města posouzeny jednotlivými komisemi, které navrhli výše dotací.
Z první výše zmíněné oblasti obdrželo město v této výzvě dvě žádosti a radní schválili přidělení dotací. Dům dětí a mládeže tak dostal 5.000 Kč na Mikulášskou besídku a spolek Klub Mája Třeboň získal finance ve stejné výši, a to na uspořádání burzy dětského ošacení.
Druhou projednávanou oblastí byly sociální služby, kam byly podány rovněž dvě žádosti. Hospicová péče sv. Kleofáše žádala o 20.000 Kč a Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík požaduje 15.000 Kč. Oba žadatele byli rozhodnutím rady uspokojeni v plné výši.
Více informací