10. 01. 2018

Litevský den v Třeboni

V Třeboni se ve čtvrtek 18. ledna 2018 uskuteční litevský den. Hlavním bodem programu bude promítání filmu Ekskursanté (Výletnice). Akci organizuje město Třeboň ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím v Praze. Třeboň má od roku 1994 partnerské město v Litvě - Utenu.

Film Ekskursanté byl natočen v roce 2013 podle skutečného příběhu. Když byla Evropa po druhé světové válce rozdělena do dvou částí, Litva se ocitla na východní straně železné opony. V padesátých letech pak byly stovky tisíc Litevců deportovány do gulagů v Sovětském svazu. Příběh pojednává o jedenáctileté osiřelé dívce Mariji, která unikne z deportačního vlaku a vydává se na 6000 kilometrů dlouhou cestu zpět domů do své vlasti.

V dopoledních hodinách snímek uvidí žáci základních škol a gymnázia, od 18:00 hodin se bude v Kině Světozor promítat pro širokou veřejnost. Po skončení budou mít diváci možnost diskutovat s velvyslancem Litevské republiky panem Edvilasem Raudonikisem. Večerní představení a besedu doplní ochutnávka litevského vína a občerstvení. Všechna filmová promítání jsou zdarma.
Ve foyer Divadla J. K. Tyla bude k vidění výstava mapující více než dvacetiletou spolupráci třeboňské základní školy Na Sadech s litevskou školou Utenos Krašuonos progimnazija.
U příležitosti litevského dne v Třeboni budou obě lázeňské restaurace svým hostům nabízet litevské menu. Restaurace Adéla v Bertiných lázních 18. ledna od 11:00 do 14:00 hodin a Restaurace Harmonie v Lázních Aurora připravila litevské menu na období od 18. do 28. ledna.