Veřejností hýbe diskuse vyvolaná nečekaným návrhem poslanců zrušit strážníkům oprávnění měřit rychlost vozidel. V rámci této diskuse samozřejmě zazněly různé názory. Jak už to bývá, k problému se vyjadřuje leckdo, některé názory poslanců či rádoby odborníků jsou z mého pohledu minimálně zarážející, kladu si otázku, o co vlastně ve skutečnosti jde.
Městskou policii v Třeboni řídím 13 let, takže si dobře vzpomínám na dobu, kdy jsme neměli oprávnění měřit rychlost. Často jsem byl žádán našimi občany i členy zastupitelstva o to, abychom něco udělali s "blázny" za volantem. Když jsem odpověděl, že to není v naší kompetenci, občas jsem slyšel "na co že tady jsme". V roce 2006 jsme zákonem dostali oprávnění rychlost měřit a dobře si vzpomínám na tehdejší argumentaci: na silnicích je hrozný stav, lidi se zabíjejí, dopravní policie na problematiku nestačí, mají málo lidí, aut, radarů, proto jsme zareagovali a radar si pořídili. Během dvou let se nám, a za tím si stojím, podařilo to, co se dopravní policii nepovedlo za celá desetiletí - řidiči se aspoň trochu v našem městě začali bát překračovat rychlost, je zde strach z postihu. Přitom rychlost vozidel měříme cca 7 hodin týdně, čili v žádném případě se tato činnost pro nás nestala prioritní. Nikdy jsem nedopustil měření jen pro výdělek a nikdy jsem k tomu ani vedením města nebyl tlačen. Měření provádíme transparentně, žádné skryté z křoví a podobně. Na základě smlouvy jezdíme měřit rychlost i do tří sousedních menších měst, která z toho nemají ani korunu a ještě nám platí za vykonávanou činnost (takže tamním starostům jde jenom o bezpečnost a ne o peníze do obecní kasy).
A najednou, po dvou letech, slyším slova, že řidiče šikanujeme a buzerujeme. Tato slova použil ministr dopravy a jeho tisková mluvčí, stejně se prezentovali dokonce vedoucí činitelé Dopravní policie. Přitom po pár dnech stejné ministerstvo dopravy s pýchou předloží statistiky, v nichž se chlubí počtem řidičů přistižených při překročení rychlosti a následně potrestaných, dopravní policie na naše žádosti o měření rychlosti v Třeboni často reagovala tím, že nemají lidi ani techniku. Na slova o šikaně a buzeraci existuje jasná odpověď: do obecní kasy nedá ani korunu ten, kdo předpisy neporuší. Nevylučuji, že v republice jsou města, jejichž Městské policie měří daleko častěji a na "výdělečných" místech. Pokud ale tyto skutečnosti kritici ví, mají být konkrétní a jednoznačně říct: tam a tam to dělají špatně. A je na samosprávě, aby učinila patřičné kroky.


Vladimír Školka
Vrchní strážník
Městská policie Třeboň

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Muzeum města Třeboně se připravuje na znovuotevření

Město Třeboň se pustilo v průběhu roku 2024 do rekonstrukce budovy č. p. 1 na Masarykově náměstí. V budově staré radnice sídlilo Muzeum města Třeboně, které pro město provozuje Spolek přátel Třeboně. Před rekonstrukcí bylo potřeba vše pečlivě zabalit, vypůjčené exponáty vrátit vlastníkům a odstěhovat do náhradních prostor vše, co rekonstrukci překáželo. Spolek přátel Třeboně našel své náhradní ubytování v nebytových prostorách budovy Domu s pečovatelskou službou, který se spolku zalíbil natolik, že tam již zůstal natrvalo.

Rekonstrukci máme úspěšně za sebou, a tak se začalo postupně pracovat na návratu života do budovy č. p. 1. V druhém patře vznikla nová Galerie města Třeboně, která nyní hostí výstavu Třeboňský odkaz. 

V muzeu je již také živo, jelikož zde finišují práce na znovuotevření muzea. Město ve spolupráci se spolkem vybrali exponáty k výpůjčkám a uzavřely se smlouvy k tomu určené. Vzniká zde i zcela nová expozice věnovaná historii lázeňství. Pro instalaci vypůjčených exponátů bylo krom smluv o výpůjčkách rovněž zajistit pojištění pro jejich transport. Rada města v rámci tohoto jednání schválila smlouvu pro jednorázové pojištění na tuto oblast.

Zároveň bychom vás rádi tímto pozvali na slavnostní otevření Muzea města Třeboně, které se uskuteční 14. května od 17.00 v budově Muzea a Galerie města Třeboně v č. p. 1.  

Více informací

Třeboň žádá o dotaci pro klubovnu v DPS

Rada města schválila podání žádosti o dotaci z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Uvedený dotační program je zaměřen na podporu budování komunity a sousedského života v obci. Cílem je podpora mezigeneračního propojování jak dětí, mladistvých, dospělých, tak i seniorů a osob se zdravotním postižením.

V rámci projektu by došlo k modernizaci a zútulnění klubovny v budově DPS Chelčického 2. Tato klubovna je v současnosti využívána různými spolky pro svou činnost, ale také seniory z okolních DPS i na akce v rámci Projektu Senioři. Nově by byl prostor zpřístupněn také dětem a dospívajícím nebo maminkám s malými dětmi. V případě úspěšné žádosti bude projekt zrealizován do konce tohoto roku a určitě vás o něm budeme informovat.

Více informací

Třeboň získala podporu od Nadace Jihočeské cyklostezky

Radní města schválili přijetí grantu od Nadace Jihočeské cyklostezky ve výši 15 tis. Kč. Peníze jsou určeny na realizaci projektu Třeboňská šlapka 2025. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd.

Třeboňská šlapka je tradiční cyklistická jarní akce k zahájení cyklistické sezóny Letošní ročník se uskuteční v sobotu 17. května. Tentokráte navíc nepůjde o zahájení cyklosezóny jen na Třeboňsku, ale díky dohodě s nadací půjde o zahajování pro celý Jihočeský kraj.

Na tuto událost vás srdečně zve město Třeboň.

Více informací