14. 01. 2020

Město Třeboň opraví další perličky kulturního dědictví

Radní města Třeboně na svém posledním jednání schválili podání žádostí o dotace Jihočeského kraje zaměřené na obnovu kulturního dědictví. Předmětem žádostí bude restaurování opony v divadle J. K. Tyla, kovový kříž na hřbitově v Třeboni a kříž v Nové Hlíně.

Historická opona divadla J. K. Tyla je vlivem špatného stavu plátna spouštěna pouze minimálně. Stav malované opony byl posouzen odborníky z Národního památkového ústavu a odbornou restaurátorkou. Obě expertní posouzení se shodují na nutnosti provedení udržovacího restaurátorského zásahu pro zachování opony a obnovení její funkčnosti. Opona byla vytvořena v roce 1871 malířem Františkem Skálou z Písku.

„Restaurování by mělo být rozděleno do dvou etap. Žádost o dotaci je zatím pouze pro první etapu, kdy by se měla provést oprava konstrukčního poškození na rubové straně opony a navíjecí válec. Tato první etapa je odborníky vyčíslena na částku 281 tis. Kč včetně DPH. Žádáme o dotaci ve výši 168 tis. Kč a spoluúčast města bude v částce 113 tis. Kč. Pravidla dotačního programu nám neumožní vyšší příspěvek od kraje,“ doplnila informaci místostarostka Jana Grammetbauerová. V případě, že bude žádost podpořena, pak bude nutné provést v následujících letech ještě druhou etapu oprav, kdy se provede obnova malované lícové strany. Zde jsou náklady vyčísleny odborníky na částku 652 tis. Kč. Pro druhou etapu by město opět podalo žádost o dotaci v následujících letech.

Dalším předmětem, který se město pokusí v tomto roce zrekonstruovat, je kovový kříž na hřbitově v Třeboni. Jde o umělecké dílo nacházející se v centrální části areálu hřbitova sv. Alžběty proti vstupu do kaple. Celková výška kříže s kovovou plastikou Ježíše Krista včetně podstavce a soklu činí 5 metrů. Obnova bude spočívat v práškovém otryskání celé památky, provedení ochranného zinkového nástřiku kovových částí a konzervačních nátěrech a zlacení. Oprava se bude týkat i kamenného soklu. Předpokládané celkové výdaje na restaurování kříže jsou ve výši 253 tis. Kč, z toho dotace pokryje 100 tis. Kč a město by dofinancovalo 153 tis. Kč. „Tento kříž není jediným, který bychom rádi opravili. Dalším je kříž v centru místní části Nová Hlína, který spolu se zvonicí tvoří dominantu této lokality. V letní turistické sezóně tudy projíždí velké množství cyklistů. Kříž s kovovou plastikou Ježíše Krista a Panny Marie by se obnovil obdobně jako kříž na hřbitově sv. Alžběty. Kovové části kříže a zvonice jsou v současné době značně zkorodovány a znečištěny prachem, mechy a lišejníky. Ochranným pozlacením plastik na kříži dojde nejenom k prodloužení životnosti památky, ale také k cílenému optickému zviditelnění,“ dodal k žádosti o dotaci starosta města Jan Váňa.