22. 01. 2018

Třeboň ožila litevskou kulturou

Ve čtvrtek 18. ledna se v Třeboni konal Litevský den, za jehož organizací stálo město Třeboň a Litevské velvyslanectví v Praze. Město Třeboň udržuje dlouholeté partnerství s litevskou Utenou. Od roku 1994 pojí obě místa vřelé přátelské vztahy.

Foto: Litevské velvyslanectví v Praze

Díky filmu Ekskursanté „Výletnice“ z roku 2013 byly třeboňským žákům, studentům i veřejnosti přiblíženy skutečné osudy Litevců po druhé světové válce. Film vypráví silný a emotivní příběh dívky Mariji, která je se svou rodinou deportována do sibiřského gulagu. Z deportačního vlaku se jí podaří uniknout a vydává se na dlouhou cestu zpět do svého domova. Veřejnost zcela zaplnila kino Světozor při večerním promítání. O historii i současnosti Litvy, o přátelství, ale také o podobnostech obou našich zemí pohovořil při následné besedě velvyslanec Litevské republiky pan Edvilas Raudonikis. Neopomenul zmínit letošní významné výročí, které si obě země připomínají. V našem případě jde o 100. výročí od založení Československé republiky, v případě Litevců o oslavy 100. výročí znovuobnovení litevského státu.

Neformální rozhovory s velvyslancem pokračovaly i ve foyer Divadla J. K. Tyla, kde bylo možno ochutnat litevské speciality a shlédnout výstavu fotografií o dvacetileté spolupráci třeboňské základní školy Na Sadech s litevskou školou Utenos Krašuonos progimnazija. Speciální litevské menu si pro své hosty na tento den připravily i obě lázeňské restaurace. Slatinné lázně Třeboň s.r.o. byly zároveň spoluorganizátorem akce.

Zástupce litevského velvyslanectví doprovázelo po celý den vedení města Třeboně. V nabitém programu zbyl i čas na plánování další možné spolupráce.

Foto: Město Třeboň

Foto: Město Třeboň

Foto: Litevské velvyslanectví v Praze

Foto: Litevské velvyslanectví v Praze                                             Foto: Město Třeboň