V průběhu letošního roku došlo opět k opravám kulturních památek, a to konkrétně Novohradské brány v Třeboni a Kapličky sv. Barbory u Branné.
Obě tyto opravy byly podpořeny z Dotačního programu Jihočeského kraje - Kulturní dědictví.
Novohradská brána
Před koncem října byly dokončeny restaurátorské práce na obnově severní a východní fasády Novohradské brány, včetně obnovy sgrafitové fasády ohradní zdi na Valy. Provedením těchto prací byla dokončena druhá etapa obnovy této kulturní památky, která navazovala na první etapu realizovanou v roce 2022, kdy byla provedena obnova jižní fasády s hradební zdí. Předmětem obnovy bylo provedení otlučení nevratně poškozených sgrafitových omítek, provedení nových sgrafitových omítek, čištění a konsolidace stávajících sgrafit, patinace a barevné sjednocení všech nových a původních sgrafit. U omítek na východní (štítové) straně brány byla provedena štukatérská oprava a nátěr hladké omítky. Dále bylo předmětem obnovy provedení opravy nadstřešních omítek komína, očištění střešní pálené krytiny s její lokání opravou, oprava nátěru oken a poškozeného hromosvodu. Náklady na provedení druhé etapy restaurování Novohradské brány byly 1.115.630,71 Kč s DPH, z toho částkou 200.000 Kč přispěl na obnovu Jihočeský kraj z dotačního programu Kulturní dědictví, Opatření č. V – Nemovité kulturní památky. Dodavatelem restaurátorských a stavebních prací byl Tomáš Franta z Dolního Skrýchova.
V době rekonstrukce Novohradské ulice bylo využito uzavírky Novohradské brány pro provedení obnovy omítek a nátěrů v průjezdu bránou. Tímto byla dokončena poslední část obnovy Novohradské brány.
Kaplička sv. Barbory u Branné
Zděná výklenková kaplička stojící u cesty z obce Branná na Majdalenu byla postavena pravděpodobně již v roce 1648. Ve spodní části výklenkové kapličky byly vlivem povětrnosti a vzlínáním zemní vlhkosti poškozeny vnější a vnitřní omítky, malby a nátěry. Předmětem opravy kaple bylo provedení opravy omítek fasády, provedení nových vnitřních sanačních omítek, opravy nátěru vstupních dveří, chemické injektáže zdiva proti vzlínající vodě, zhotovení okapové kamenné dlažby po obvodu kaple, provedení očištění střešní taškové krytiny a provedení maleb a nátěrů fasády a kovového kříže.
Oprava kaple byla zahájena v červenci a dokončena v září tohoto roku. Opravu kaple prováděla stavební firma J. K. Stavební, s. r. o., Třeboň v celkových nákladech 69 030,74 Kč s DPH. Jihočeský kraj přispěl na opravu kaple částkou 30 000 Kč z dotačního programu Kulturní dědictví, Opatření č. I. – Drobná sakrální architektura.
Důležité novinky z radnice
Město Třeboň se pustilo v průběhu roku 2024 do rekonstrukce budovy č. p. 1 na Masarykově náměstí. V budově staré radnice sídlilo Muzeum města Třeboně, které pro město provozuje Spolek přátel Třeboně. Před rekonstrukcí bylo potřeba vše pečlivě zabalit, vypůjčené exponáty vrátit vlastníkům a odstěhovat do náhradních prostor vše, co rekonstrukci překáželo. Spolek přátel Třeboně našel své náhradní ubytování v nebytových prostorách budovy Domu s pečovatelskou službou, který se spolku zalíbil natolik, že tam již zůstal natrvalo.
Rekonstrukci máme úspěšně za sebou, a tak se začalo postupně pracovat na návratu života do budovy č. p. 1. V druhém patře vznikla nová Galerie města Třeboně, která nyní hostí výstavu Třeboňský odkaz.
V muzeu je již také živo, jelikož zde finišují práce na znovuotevření muzea. Město ve spolupráci se spolkem vybrali exponáty k výpůjčkám a uzavřely se smlouvy k tomu určené. Vzniká zde i zcela nová expozice věnovaná historii lázeňství. Pro instalaci vypůjčených exponátů bylo krom smluv o výpůjčkách rovněž zajistit pojištění pro jejich transport. Rada města v rámci tohoto jednání schválila smlouvu pro jednorázové pojištění na tuto oblast.
Zároveň bychom vás rádi tímto pozvali na slavnostní otevření Muzea města Třeboně, které se uskuteční 14. května od 17.00 v budově Muzea a Galerie města Třeboně v č. p. 1.
Více informacíRada města schválila podání žádosti o dotaci z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Uvedený dotační program je zaměřen na podporu budování komunity a sousedského života v obci. Cílem je podpora mezigeneračního propojování jak dětí, mladistvých, dospělých, tak i seniorů a osob se zdravotním postižením.
V rámci projektu by došlo k modernizaci a zútulnění klubovny v budově DPS Chelčického 2. Tato klubovna je v současnosti využívána různými spolky pro svou činnost, ale také seniory z okolních DPS i na akce v rámci Projektu Senioři. Nově by byl prostor zpřístupněn také dětem a dospívajícím nebo maminkám s malými dětmi. V případě úspěšné žádosti bude projekt zrealizován do konce tohoto roku a určitě vás o něm budeme informovat.
Více informacíRadní města schválili přijetí grantu od Nadace Jihočeské cyklostezky ve výši 15 tis. Kč. Peníze jsou určeny na realizaci projektu Třeboňská šlapka 2025. Město Třeboň je jedním ze zakladatelů a dlouholetým partnerem nadace. Cílem nadace je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji a mezi její hlavní činnosti patří správa a údržba stávajících cyklostezek, jejich prodlužování a podpora vzniku nových úseků, údržba a obnova značení, instalace mobiliáře na cyklostezky, vydávání cyklomap atd.
Třeboňská šlapka je tradiční cyklistická jarní akce k zahájení cyklistické sezóny Letošní ročník se uskuteční v sobotu 17. května. Tentokráte navíc nepůjde o zahájení cyklosezóny jen na Třeboňsku, ale díky dohodě s nadací půjde o zahajování pro celý Jihočeský kraj.
Na tuto událost vás srdečně zve město Třeboň.
Více informací