Projekt Nové cyklotrasy Třeboňska vznikl v roce 2014 a zavede nás na trasy vybraných Třeboňských šlapek - tradiční jarní cyklovyjížďka. Trasy vedou nenáročným rovinatým terénem a nejsou značeny a lze si je zkrátit. Všechny trasy začínají a končí v Turistickém informačním centru města Třeboň. Na této webové stránce naleznete mapu s textem ve formátu pdf k vytištění (mapy lze získat i v Turistickém a informačním centru města Třeboně nebo na podatelně Městského úřadu Třeboň) a gpx soubor s trasou pro Vaši navigaci. Všechny trasy vedou Chráněnou krajinnou oblastí a biosférickou rezervací Třeboňsko. Chovejte se proto prosím ohleduplně nejen k životnímu prostředí a dodržujte pravidla silničního provozu a zásady bezpečnosti jízdy na kole. Projekt Nové cyklotrasy Třeboňska vznikl za finančního přispění Jihočeského kraje v rámci grantového programu Produkty a služby v cestovním ruchu.

Když v dubu straší

aneb pověstmi opředená místa kolem Třeboně

Délka: 44 km

Zajímavosti: rybník Svět, Krčínův dub, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta

Trasa nás provede místy spjatými s pověstmi tohoto rybníkářského kraje. Navštívíte cestu, kudy se za bouřlivých nocí prohání kočár tažený koucoury, místo, kde byl osvobozen Jakub Krčín z moci pekla a další zajímavé lokality.

GPX soubor s trasou

Mapa s doprovodným textem

Fotogalerie

Operace Aus Dunajitz...

krajem rybníků

Délka: 48,5 km

Zajímavosti: křížová cesta na Dunajovické hoře, Nadějská rybniční soustava, Přírodní památka Slepičí vršek (pískový přesyp), kamenný most, kaple u sv. Víta, Kotěrova vodárna

Na trase můžeme sledovat napínavý příběh honu na německé špiony v Československu na prahu 2. světové války. Cestou narazíme i na stopy vojenské činnosti v okolí Třeboně - bývalá střelnice, prvorepublikový bunkr...Cestu si můžeme zpestřit luštěním jména Dunajovické spojky.

GPX soubor s trasou

Mapa s doprovodným textem - mapa se aktualizuje

Fotogalerie

Za krásnou, leč prohnanou pokojskou

až k cípu Rakouska

Délka: 71 km, možnost zkrácení - 28 km, 37 km, 56,5 km

Zajímavosti: mimoúrovňové křížení dvou stok, zřícenina poutního kostel Narození Panny Marie, Kněžská skála, nejsevernější bod Rakouska

Tato trasa je nejdelší a vyvede nás i do zvlněné krajiny přírodního parku Homolka - Vojířov. Méně zdatní cyklisté mohou využít některou ze zkratek. Cestou nás provází četnické pátrání po bandě zlodějů v čele s krásnou pokojskou.

GPX soubor s trasou

Mapa s doprovodným textem

Fotogalerie

Aktuální informace

Důležité novinky z radnice

Informace o potvrzení ohniska ptačí chřipky v k.ú. Lutová

Dne 25.10.2024 informovala Státní veterinární správa město Třeboň, že byla potvrzena nákaza vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v malochovu drůbeže (kur domácí, kachny a husy) v k.ú. Lutová. Ptáci byli apatičtí, došlo ke snížení snášky u kura domácího. Dále se nákaza projevovala nervové příznaky (třes, porucha pohybů, ochrnutá křídla), načepýření, výtok z očí a ozobí, zelenožlutý průjem. Došlo k rychlé progresi onemocnění a hynutí ptáků. Pravděpodobným zdrojem nákazy byl nepřímý kontakt s volně žijícími ptáky z okolních rybníků.
Státní veterinární správa proto chovatelům drůbeže a jiných ptáků chovaných v zajetí doporučuje důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, spočívající zejména v ochraně chovaných ptáků před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy pro chované ptáky. V následujících 30 dnech se doporučuje vypouštět chované ptáky, pouze do ohraničených venkovních prostorů/výběhů a zabránit přístupu na volné vodní plochy, na kterých by se mohli vyskytovat vodní volně žijící ptáci. Krmivo a napájecí vodu určenou pro chované ptáky se doporučuje umístit do budov, popř. pod přístřešky, aby nedošlo k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva.
V případě, že chovatelé zjistí zvýšené úhyny chovaných ptáků, změny zdravotního stavu nebo změny v produkci vajec chovaných ptáků, je třeba, aby tyto skutečnosti neprodleně oznámili na krizovou linku Státní veterinární správy pro Jihočeský kraj tel. +420 720 995 212.

Více informací

Nová třeboňská ulice má své jméno

Radní i zastupitelé projednali a schválili pojmenování nově vzniklé třeboňské ulice. Tu vybudovala v rámci stavby „ZTV Třeboň TR3“ společnost Stavby Třeboň s.r.o. Tato nová ulice vede kolmo na ulici Daskabát a vodorovně je pod dalšími nedávno vzniklými ulicemi Kubičkovou a Dana Bartoše.

Město obdrželo návrh na nový název od jednatele stavební společnosti a od prof. RNDr. Ondřeje Prášila , PhD. Zastupitelé návrh projednali a schválili. Nová ulice se jmenuje Šetlíkova. Návrh byl iniciován se záměrem pocty panu RNDr. Ivanu Šetlíkovi, CSc. a to z několika důvodů, které si ve zkratce představíme.   Ivan Šetlík založil a rozvíjel v Třeboni stálá pracoviště Akademie věd – dnešní Centrum Algatech Mikrobiologického ústavu na Opatovickém mlýně a pracoviště Botanického ústavu na ulici Dukelská. Tato pracoviště jsou dnes známá po celém světě. Byl výzkumným vědcem a průkopníkem v oblasti výzkumu a využití řas. Díky řasovým biotechnologiím je Třeboň v povědomí řady lidí (třeboňská chlorela, Remek a řasy, veterinární přípravky, řasové karbanátky). Pan Šetlík byl charismatickým učitelem a vzorem celé generace svých žáků. Založil v Třeboni vědeckou komunitu, která se dodnes podílí na charakteru města. Pracoval a žil v Třeboni. Zastupitelům osobně doplnil informaci i jeden z nich, prof. RNDr. Jiří Masojídek,CSc., DSc., který s Ivanem Šetlíkem pracoval.

Více informací

Druhá výzva dotací města Třeboně pro vedoucí oddílů, kroužků a trenéry

Zastupitelé schválili poskytnutí finančního příspěvku z druhé výzvy dotací určených na tento rok pro podporu činnosti vedoucích oddílů, kroužků a sportovních trenérů  při práci s dětmi a mládeží. Obdržené žádosti do této výzvy byly před projednáním v radě města posouzeny komisí mládeže a sportu.

V rámci této oblasti byla většina příspěvků schválena v radě města. Do zastupitelstva putovala žádost TJ Jiskra, která přesahovala kompetence rady.  Zastupitelé schválili poskytnutí navržené dotace pro TJ Jiskra ve výši 615.831 Kč.

Více informací