Výsledek hledání

Zavřít

BLESKOVKY

Facebook

Z práce strážníka

 

Články jsou vždy pouhým výběrem za uplynulé období. Skutečný počet událostí řešených strážníky je podstatně vyšší, z prostorových a v některých případech i zákonných důvodů však zdaleka nelze informovat o všech.

 

Vyvěšeno: 25. 04. 2017

Noviny za duben 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Sousedský spor zahrádkářů v Novohradské ulici vyústil ve čtvrtek 16. března odpoledne až v zákrok strážníků.  Ti byli přivoláni 67letou ženou, kterou měl během sporu o užívání pozemků slovně napadnout manželský pár ve věku 65 a 67let. Strážníci na místě přítomné zklidnili, vyslechli důvody vzájemného sporu a poučili o možnostech právního řešení.

 

***  Alkohol za volantem byl příčinou již mnoha nehod a u jedné z nich zasahovala hlídka strážníků i odpoledne v pátek 24. března na přeložce u výjezdu na Majdalenu, kde 45letý řidič z Třeboně nezvládl zatáčku a se svojí Mazdou 323 havaroval. Při nehodě si poranil nohu, což však nebránilo v provedení testu na přítomnost alkoholu. Test ukázal, že řidič řídil s 1,46 promile a tak ho čeká nepříjemnost v podobě řízení ze spáchání trestného činu.

 

***   Dva pytláky ve věku 26 a 29 let lovící čeřenem menší ryby u výpusti rybníka Svět ulovili strážníci v pátek 24. března před 18.00 hodinou v Novohradské ulici. Strážníci o svém úlovku informovali odpovědného pracovníka Rybářství a.s. a po vyčíslení škody přestupek řešili na místě.

 

***    Alkohol a zřejmě i drogy ovlivnili 24letého cizince turecké národnosti žijícího v rakouském Gmündu natolik, že se v sobotu 25. března hodinu po půlnoci na Masarykově náměstí v centru města začal obnažovat a být agresivní vůči ostatním přítomným. Po příjezdu hlídky začal vší silou hlavou vrážet o zeď domu, čímž si přivodil zranění, která vyžadovala zásah lékaře. Ke zvládnutí celkově vypjaté atmosféry přijela srážníkům na pomoc i hlídka kolegů z PČR a společnými silami byl muž zvládnut. Převozu do nemocnice se pro ochranu zdravotníků pro jistotu účastnil i strážník s policistou.

 

***  S nastávajícím období většího výskytu cyklistů se začínají opět objevovat případy krádeží jízdních kol. Jedna z nich byla oznámena i v úterý 28. března před půlnocí, kdy ke škodě 48letého majitele z Třeboně zmizelo Na Rybníčku kolo odstavené před restaurací. Další kolo zmizelo o dva týdny později z  Třebízského ulice, kdy zatím neznámý pachatel odcizil kolo rovněž odstavené před restaurací. V této souvislosti žádáme veřejnost o maximální zabezpečení odstavených kol a případné bezprostřední informace na linku 156 o výskytu podezřelých osob především ve večerních a nočních hodinách.

 

***   K dopravní nehodě byli strážníci přivoláni ve čtvrtek 6. dubna po obědě 59letým majitelem mužem z Třeboně, který po příchodu ke svému zaparkovanému vozidlu v Husově ulici zjistil poškození způsobené jiným vozidlem. Vyhodnocením kamerového záznamu se podařilo zjistit vozidlo včetně jeho registrační značky, jehož řidič nehodu způsobil. Záznam nehody tak strážníci mohli předat  k dalšímu šetření kolegům z Dopravní služby PČR.

 

***   O den později zasahovala hlídka strážníků u další nehody, kdy se chvilku před polednem na kruhovém objezdu „ U kaprů“ střetly dvě škodovky řízené 79letou řidičkou z Třeboně a 42letým mužem rovněž z Třeboně. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění, mírou viny se opět zabývají kolegové z Dopravní služby PČR.

 

 

 

Vyvěšeno: 28. 03. 2017

Noviny za březen 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Bezpečnostní rám umístěný u východu prodejny na Masarykově náměstí ve čtvrtek 23.února odhalil zloděje. Ten se pokusil bez zaplacení odnést zboží v hodnotě 464,- Kč. Přivolaní strážníci na místě zjistili 67letého pachatele z Prahy, toho času na léčení v lázních Aurora. Strážníci dohlédli na vrácení ukradeného zboží a po zadokumentování přestupek proti majetku vyřešili sepsáním oznámení příslušnému správnímu orgánu.

 

***   Spor partnerského páru zakončený fyzickým napadením řešila hlídka ve středu 22. února nad ránem v bytě ve Vrchlického ulici. Na místě strážníci zjistili 56letou ženu a jejího o devět let mladšího partnera, oba s lehčími zraněními vzájemně způsobenými při potyčce. Strážníci spor ukončili, oba poučili o možnostech právního řešení jejich soužití a vyčkali, než si muž s 1,43 promile alkoholu v dechu sbalí věci a byt opustí.

 

***    Rychlou reakci vyvolala v sobotu 25. února v poledne informace o malém dítěti připoutaném v autosedačce v uzavřeném autě zaparkovaném na parkovišti v Dukelské ulici. Strážníci po příjezdu na místo u auta našli nešťastnou  31letou matku z Českých Budějovic, která si ve vozidle společně s dítětem zamkla i klíče. Strážníci na místo přivolali místní hasiče, kteří se o otevření vozidla postarali. .

 

***   Registrační značku motorového vozidla přivázanou k zábradlí našla hlídka  v úterý 28. února dopoledne v ulici Svobody. Strážníkům dále zjistili muže, který jí na zábradlí umístil a následně od něho i poznatek, že značku nalezl pohozenou v nedalekém příkopě. Následným šetřením strážníci zjistili, že značka pochází z vozidla odcizeného před několika dny na Humpolecku. Značku i s potřebnými informacemi strážníci předali příslušným složkám PČR.

 

***   Na hořící starý dub byli v noci na čtvrtek 2. března strážníci upozorněni přes linku 156 44letou ženou jedoucí do práce. Strážníci na místě zjistili, že dub je celý v plamenech a na místo přivolali hasiče. Co nebo lépe řešeno kdo dub zapálil je předmětem dalšího šetření.


        

        

  

***   Oknem se na návštěvy nechodí a tak není divu, že muž lezoucí v sobotu 5. března večer  oknem do domu s pečovatelskou službou v Chelčického ulici zaujal pozorného občana. Přivolaní strážníci v domě zadrželi 26letého muže z Třeboně, strážníkům pro svá protiprávní jednání známého již z minulých let. Zadrženému muži nic nepomohly výmluvy, že šel na návštěvu ke známým a s podezřením ze spáchání trestného činu skončil na služebně PČR.

 

*** I s dobrými lidmi se ve svých službách setkávají strážníci. Lze mezi ně zařadit i poctivé nálezce a středa 8. března přinesla hned dva takové. Nejdříve v dopoledních hodinách odevzdal na služebně Městské policie 68letý muž z Třeboně peněženku s doklady a penězi v částce přesahující 26 000,- Kč. Peněženku nalezl na zemi v Třebízského ulici. Strážníci tak mohli ještě ten den celý nález předat 59letému majiteli rovněž z Třeboně. Druhým poctivcem byl 32letý muž z Ústí nad Orlicí, který navečer na Trocnovském náměstí rovněž  našel peněženku s doklady a penězi, tentokrát v částce přesahující 13 000,- Kč. I v tomto případě tak strážníci mohli k radosti 80letého majitele z Lysé nad Labem ztracenou peněženku vrátit do správných rukou.

 

***   Údery pěstí do obličeje měl dle oznámení napadeného 60letého muže z Třeboně završit svůj výstup 31letý muž rovněž z Třeboně. Událost, v které hrál svoji roli alkohol, měla proběhnout v Jateční ulici a důvodem napadení byly osobní spory vyvolané údajným pomlouváním. Strážníci na místě zajistili totožnost osob včetně přítomné svědkyně a po zadokumentování potřebných náležitostí věc předali příslušnému orgánu k dalšímu řízení.

 

***  Při neopatrném couvání v Sokolské ulici v pátek 10. března najel řidič nákladního vozidla do sloupu veřejného osvětlení a poškodil ho. Ke cti 24letého řidiče z Třeboně patří skutečnost, že se zachoval profesionálně a sám přivolal strážníky. Předběžná škoda byla vyčíslena na 12000,- Kč.  

 

 

 

 

 

 

 

Vyvěšeno: 24. 02. 2017

Noviny za únor 2017

Městská policie linka 156  


 

***  V průběhu jara provedou strážníci mimo jiné kontroly na přihlášení psů. Jedná se o pravidelnou činnost, jejímž smyslem je zajistit dodržování obecně závazných vyhlášek ze strany majitelů. Na kontroly upozorňujeme s předstihem, aby každý majitel měl možnost dát záležitosti ohledně svého psa do pořádku.

 

***   V pátek 3. února krátce po 22.00 hodině v Táboritské ulici narazil řidič vozidla do sloupu veřejného  osvětlení a poškodil ho tak, že hrozilo jeho zřícení. Řidič navíc z místa nehody ujel. Strážníci provizorně zajistili místo nehody s ohledem na bezpečnost ostatních účastníků provozu. Zároveň dokázali získat svědectví o typu a barvě vozidla, aby následně opuštěné havarované vozidlo se středočeskou poznávací značkou našli  odstavené v ulici Sídliště. Po viníkovi nehody podezřelého ze spáchání trestného činu pátrají kolegové z PČR.

 

***    Moc dlouho si s čerstvým řidičským průkazem nezajezdil 18letý řidič z Českých Budějovic, který v pátek 10. února večer vyrazil se svými dvěma kamarády  za zábavou do Třeboně. Krátce po půlnoci ho strážníci zastavili v Dukelské ulici z důvodu nejisté jízdy a dechová zkouška provedená na policejní služebně skutečně ukázala 2,5 promile. Mladík tak o svůj řidičák opět přijde a navíc je podezřelý ze spáchání trestného činu.

 

***   Stejně dopadl jen o hodinu později 19letý řidič rovněž z Českých Budějovic, kterého stejná hlídka odstavila pro změnu na Palackého náměstí. V tomto případě řidič nadýchal 1,18 promile. Těžko pochopitelná je skutečnost, že se jednalo o jednoho z kamarádů řidiče z předchozí zprávy.

 

***   O užitečnosti seniorských tísňových náramků jsem se již v minulosti zmínil. Ke konci roku 2016 náramky užívalo 28 seniorů. Během celého roku  operátorky městské policie přijaly celkem 40 tísňových volání od seniorů, z toho 22 bylo vyhodnoceno jako důvod k výjezdu strážníků. Jejich pomoci se všichni potřební dočkali v co nejkratší době, v případě větších zdravotních problémů byl přivolán lékař. Zbylých 18 tísňových volání bylo způsobeno buď technickým problémem nebo neopatrnou manipulací. Celkově lze říci, že senioři své náramky zvládají velmi dobře a se strážníky stejně dobře spolupracují.

 

***  Prodat alkohol dětem je zakázáno a pokud takový případ strážníci zjistí, řeší jej nekompromisně. Stejně tak reagovali v neděli 19. února po poledni, kdy zjistili ve Vodárenské ulici ve společnosti dalších dvou kamarádů 16letého chlapce z Třeboně popíjejícího z láhve alkohol.  Strážníci dalšímu popíjení zabránili a po zjištění, že chlapec láhev koupil v nedaleké prodejně přestupek nezodpovědného prodejce vyřešili uložením vysoké pokuty.

 

***   Na muže ležícího v Jateční ulici za Praktickou školou byli strážníci upozorněni v neděli 19. února po 16.00 hodině. Na místě našli 51letého muže z Prahy, který si čekání na odvoz krátil konzumací alkoholu a takzvaně přebral. Strážníci muže pracujícího v Jílovicích probudili a po vyřešení přestupku nechali odvézt jeho známým do místa ubytování.

 

Vyvěšeno: 23. 01. 2017

Noviny za leden 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Na opilého 17letého mladíka z Prahy natrefila hlídka v úterý 13. prosince odpoledne v Táboritské ulici. Mladík nadýchal 1,6 promile a na otázku, kde láhev tvrdého alkoholu získal odpověděl, že jí našel. Za zatajení nálezu obdržel od strážníků blokovou pokutu, alkohol odevzdal a strážníci informovali odpovědnou osobu.

 

***   Vztek ze zřejmě nepovedeného průběhu večera si v pondělí 26. prosince nad ránem  vybil na okapovém svodu domu na Masarykově náměstí 22letý muž z Třeboně. V záchvatu vzteku totiž začal do okapu kopat a následně i pěstí bouchat tak, že jej ke škodě  majitele poničil. Jeho boj s okapem však zachytila operátorka Městské policie na kameře a vandal byl během chvíle zadržen na hrázi rybníka Svět.  Kromě úhrady škody majiteli byl řešen i za přestupek proti majetku.

 

***   Novoroční oslavy proběhly bez vážnějších problémů, strážníci řešili běžné události, nebyl zaznamenán žádný fyzický konflikt ani nebylo třeba nikoho odvézt k ošetření či na záchytku. Drobné přestupky byly ze strany strážníků řešeny přímo v ulicích. Z normálu se však vyjímaly případy vandalského poškození odpadkových košů, které byly v Dukelské a Novohradské ulici použity pro odpalování zábavné pyrotechniky. Strážníci po vandalech pátrají, k jejich odhalení jsou využity záznamy pořízené městským kamerovým systémem.

 

***   V průběhu směn zaměřují strážníci pozornost na cyklisty. Kontroly jsou běžnou součástí všech směn a s nekázní cyklistů se strážníci bohužel setkávají běžně. Strážníci svoji pozornost zaměřují především na jízdu po chodníku a řádné osvětlení cyklistů. Kontroly pro zvýšení bezpečnosti v našich ulicích tak budou pokračovat i v budoucnu.

 

***  V sobotu 7. ledna  večer zasahovala hlídka v restauraci v centru města, kam se dostavil zjevně opilý 47letý muž ze Staré Hlíny a domáhal se nalití dalšího alkoholu. Poté, co byl personálem odmítnut, začal být agresivní a přítomným vyhrožoval. Přivolaným strážníkům sdělil, že se potřebuje silně opít, neboť byl napaden vlastním kohoutem a věc řešil useknutím hlavy. Strážníci muže zklidnili, z restaurace vyvedli a po vyřešení přestupku jej nechali vozidlem taxislužby odvézt do místa bydliště.

 

***   Na záchytce skončil 18letý mladík z Brna, kterého řešili strážníci v neděli 15. ledna večer v Táboritské ulici. Mladík nadýchal 1,78 promile a navíc požil prášky ovlivňující psychiku. V době zásahu strážníků se u mladíka začaly projevovat sebevražedné sklony, proto byl přivolán lékař. Mladík v doprovodu strážníků putoval na vystřízlivění na záchytku, odkud byl druhý den předán k odbornému vyšetření.

 

***   Donucovací prostředky museli strážníci použít proti 26letému muži z Třeboně, který v neděli 15. ledna na Palackého náměstí rušil veřejný pořádek. Po příjezdu strážníků odmítal prokázat svoji totožnost, vulgárně urážel ostatní přítomné osoby a začal být agresivní. Strážníci v souladu se zákonem použili obranný sprej a poté nezvladatelného muže převezli v poutech k dalšímu šetření na policejní služebnu.

 

***  Na záchytku se strážníci projeli i v pondělí 16. ledna dopoledne, kdy přijali oznámení o podivně se chovajícím muži v čekárně v Bertiných lázních. Strážníci na místě zjistili, že 59letý klient lázní je silně opilý, dechová zkouška ukázala téměř 4 promile. Kolabujícímu  pacientu, který chvílemi ztrácel vědomí,  byla poskytnuta první pomoc a poté byl převezen do zařízení určeném pro opilé osoby.

Vyvěšeno: 25. 12. 2016

Noviny za prosinec

Městská policie linka 156

  

***  U nepříjemné dopravní nehody zasahovala hlídka v pondělí 7. listopadu po 14.00 hodině v Břilicích v ulici Na obci, kde 10letou školačku krátce po vystoupení z autobusu srazilo projíždějící osobní vozidlo Opel řízené 43letým řidičem z Českých Budějovic. Zraněnou dívku převezla sanitka do nemocnice, strážníci kontaktovali rodiče dívky, zjistili svědky a zajistili místo nehody do příjezdu Dopravní policie z Jindřichova Hradce.

 

***    Na muže močícího přímo před kinem na Masarykově náměstí narazila hlídka   při kontrole centra města v noci na sobotu 17. listopadu. Přistižený 32letý opilý muž ze slovenské Trstené po vykonání potřeby obdržel od strážníků pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku pro připomenutí, že k podobným účelům slouží jiná zařízení.

 

***    Míru požitého alkoholu v sobotu 19. listopadu přecenil 51letý muž z Jeseníku, který v Táboritské ulici nezvládl motoriku a při pádu na chodník si poranil hlavu. Přivolaní strážníci provedenou dechovou zkouškou naměřili 2,92 promile. Po příjezdu záchranářů začal být zraněný opilec agresivní a tak se do nemocnice  projel sanitkou pod dohledem strážníka.

 

***   Podvodnice ve věku zhruba 50 let se v Třeboni objevila v sobotu 26. listopadu a uspěla u 83leté ženy žijící v Táboritské ulici. K té se do bytu dokázala vetřít s historkou o hledání bývalých spolužaček  z třeboňského gymnázia, k tomu přidala báchorky o cestě autobusem s velkým zavazadlem a manželovi momentálně pobývajícím v Itálii a nakonec požádala o uvaření kávy. Po jejím vypití a hezkém popovídání o všem možném se rozloučila a až po dvou dnech pohostinná seniorka zjistila, že s ní odešly i její úspory schované v dřevěné krabičce. K odcizení peněz stačilo zlodějce pár minut, kdy paní domácí vařila v kuchyni kávu. Po pachatelce se pátrá a nezbývá než zopakovat doporučení nevpouštět do svých bytů nikoho, koho neznáme.

 

***   Konflikt mezi dvěma mladými ženami, který se odehrál  v úterý 29. listopadu odpoledne na parkovišti marketu měl nečekané vyvrcholení v podobě vystříkaného pepřového spreje do obličeje jedné z nich. Strážníci dle získaného popisu získali podezření na 24letou ženu z Třeboně a po několika dnech získali i svědky, kteří její čin potvrdili. Útočnice byla předána k dalšímu šetření kolegům z PČR s podezřením ze spáchání trestného činu, neboť napadená má po zásahu sprejem poškozené oči s možnými trvalými následky.

 

***   Na dva 17leté chlapce z Bohosudova a Horní Krupé konzumující alkohol narazili strážníci ve středu 30. listopadu večer při kontrole v restauraci v centru města. Následně zjistili, že alkohol jim koupil jejich starší kamarád z Prahy. Nezletilci v ten den dopili, přestupce na místě zaplatil pokutu za poskytnutí alkoholu osobám mladším osmnácti let.

 

***   Kousancem do lýtka protijdoucí osmileté dívky skončila v sobotu 3. prosince  odpoledne procházka dvou psů doprovázených 66letou ženou v ulici Svobody. Zranění naštěstí nebylo vážné, přesto strážníci pro klid rodičů pokousané dívky prověřili očkovací průkazy psů. Obava z možné nákazy byla zažehnána, nicméně majitelka psů od strážníků obdržela pokutu pro připomenutí povinností platících pro osoby doprovázející na veřejnosti psy.

 

***  Na návštěvu tzv. měničů v pondělí 5. prosince v odpoledních hodinách doplatila prodavačka prodejny v Táboritské ulici. Během nákupu dokázal zatím neznámý pár ve věku 40 – 50 let prodavačku oklamat o částku převyšující 2000,- Kč, na což ovšem přišla až po jejich odchodu. Přivolaným strážníkům se již podezřelý pár zastihnout nepodařilo, stačil z našeho města zmizet včas. Po jeho totožnosti se pátrá.

 

***   Mezi třeboňskými seniory je v současné době rozdáno 29 tísňových bezpečnostních náramků určených pro rychlé kontaktování strážníků v případě ohrožení. Náramky se osvědčují a splňují svůj účel v situacích, kdy si senioři nedokáží sami pomoci. Jedním z případů rychlé pomoci byl bezprostřední zákrok nad ránem v pátek 18. listopadu u 92leté seniorky, která doma spadla z invalidního vozíku a jediný záchranný prostředek byl právě náramek na jejím zápěstí. Strážníci se do bytu v Dukelské ulici dostavili v řádu minut po přijetí signálu, seniorce pomohli zpět na vozík a po poskytnutí první pomoci informovali rodinné příslušníky.

 

«Související odkazy

Partnerství