Výsledek hledání

Zavřít

BLESKOVKY

Facebook

Z práce strážníka

 

Články jsou vždy pouhým výběrem za uplynulé období. Skutečný počet událostí řešených strážníky je podstatně vyšší, z prostorových a v některých případech i zákonných důvodů však zdaleka nelze informovat o všech.

 

Vyvěšeno: 17. 09. 2017

Noviny za září 2017

Městská policie linka 156

 

***     V době srpnové uzavírky kruhového objezdu „ U kaprů“ pro provoz vozidel nad 3,5t se strážníci zaměřili na dodržování zákazu. Jak kontroly ukázaly, kázeň řidičů byla slabá, řešeno bylo celkem 212 přestupků, přičemž se jednalo především o řidiče zahraničních kamionů. Užitečným se ukázala skutečnost, že strážníci mají ve služebním vozidle k dispozici platební terminál. Díky tomu se zahraniční řidiči nemohli vymlouvat na nedostatek hotovosti v české měně a placení probíhalo prostřednictvím kreditních karet.

 

***   Značení uzavírky se stalo zajímavým i z jiných důvodů, když ve čtvrtek 17. 8. čtvrthodinku po půlnoci zachytila policejní kamera na Palackého náměstí mladíky přemísťující značky. Během okamžiku strážníci zadrželi tři mladé veslaře z Přerova, kteří se tímto způsobem chtěli zalíbit přítomným veslařkám. Zda uspěli, není známo, nicméně značení museli vrátit na původní místa a vysloužili si postih za přestupek proti veřejnému pořádku.

 

***   Diskotéka a teplá noc na sobotu 19. 8. rozpálily dvě 19leté dívky z Prahy a Olomouce natolik, že dvě hodiny po půlnoci použily ke zchlazení kašnu na Masarykově náměstí. Jejich koupel kromě skupiny přihlížejících přilákala i dvojici strážníků, kteří k nelibosti přítomných chlazení ukončili s doporučením vybrat vhodnější místo.

 

***  Dobrou práci odvedla operátorka Městské policie v noci 31. 8., kdy půl hodiny před půlnocí zachytila na kameře u autobusového nádraží v Jiráskově ulici zloděje jízdního kola a pomocí dalších kamer dokázala monitorovat jeho následný pohyb a dávat informace strážníkům do služebního vozidla. Díky tomu mohli strážníci 19letého zloděje z Českých Budějovic zadržet i s kradeným kolem v Novohradské ulici. Jak vyšlo později najevo, jednalo se o člena party z Českých Budějovic, která měla na svědomí krádeže jízdních kol nejen v našem městě. Případ si k dalšímu šetření převzala PČR.

 

***  Štěstí měl v sobotu 26. 8. večer 38letý muž z Tábora, který po 23.00 hodině nastoupil na zastávce ČD v Dukelské ulici do posledního vlaku a až v něm zjistil, že nechal na lavičce peněženku s penězi a doklady. Strážníci našli peněženku na místě a převezli na služebnu, odkud si jí majitel druhý den mohl vyzvednout.

 

***   Měření rychlosti, ke kterému se strážníci po delší přestávce opět vrátili, přináší i zajímavé poznatky. Jedním z nich je obecně snížený počet zjištěných přestupků překročení povolené rychlosti proti předcházejícím rokům. Je to důsledek více faktorů, mezi které patří i rozmístění kontrolních měřičů rychlosti na několika místech našeho města. Přesto strážníci při kontrolních měřeních odhalí řidiče neukázněné. Patří mezi ně i 21letá řidička ze Včelné, kterou v pondělí 4. 9. odpoledne přistihli v Dukelské ulici při rychlosti 90km/hod. místo povolené padesátky. Od strážníků dostala nejvyšší možný trest.

 

***   Smutnou událost řešili strážníci v pondělí 4. 9. v poledne po oznámení, že 50letý muž několik dní nevychází ze svého bytu ve Vrchlického ulici. Otevření bytu obstarali přivolaní hasiči a podezření se bohužel potvrdilo. Muž byl nalezen mrtvý, důvodem byla sebevražda.

 

***   Opilého 17letého chlapce z Prahy řešila hlídka v pondělí 4.9. večer v Táboritské ulici. Mladík na dotaz, jak k lahvím s pivem přišel uvedl, že je našel pod železničním mostem. Od strážníků vyfasoval pokutu za zatajení nálezu.

 

***  Močení v ulicích města je jev nevítaný, strážníci se na tuto problematiku zaměřují a tolerovat ho nebudou. V sobotu 9. 9. večer tak od nich dostal pokutu i 30letý muž z Jindřichova Hradce, kterého při močení přistihli v podloubí Březanovy ulice.

 

***   Od začátku roku do poloviny září strážníci řešili 224 nálezů. Mezi nalezenými věcmi jsou především peněženky, mobily, doklady, kreditní karty, klíče, brýle, jízdní kola, ale našli i notebook, krokoměr, náušnice nebo hever. Pro zjištění majitelů ztracených věcí dělají strážníci maximum možného a tak se z uvedeného množství nalezených věcí podařilo vrátit  143 zpět do rukou vlastníků.

 

Vyvěšeno: 15. 08. 2017

Noviny za srpen 2017

Městská policie linka 156

 

***     V noci na čtvrtek 13.7. asistovala hlídka strážníků kolegům z třeboňského oddělení PČR při dobrém úlovku v Táboritské ulici, kde bylo hodinu po půlnoci zastaveno BMW rakouské poznávací značky s dvojicí mladých Srbů cestujících z Prahy do Salcburku. Podezřelé chování mužů bylo zanedlouho vysvětleno - ve vozidle byly nalezeny balíčky drog. Na místo byli přivoláni příslušníci kriminální služby, kteří si dvojici i s drogami převzali.

 

***   Podle platných zákonů je zakázáno kouření mimo jiné i na autobusových zastávkách a tak se do problému ve středu 19.7. odpoledne dostala 18letá slečna z Třeboně kouřící na zastávce v Třebízského ulici. Smůlu měla na právě projíždějící strážníky, kteří její přestupek vyřešili na místě.

 

***  O zadržení osobního vozidla Škoda Octavia s pražskou poznávací značkou požádal strážníky ve čtvrtek 20.7. operační důstojník krajského ředitelství PČR  z tísňové linky 112 v Českých Budějovicích po přijetí oznámení, že se řidič zmíněného vozidla na cestě z Lišova do Třeboně dopouští vybržďování jiných řidičů. Strážníci 40letého piráta za volantem zadrželi na přeložce za kruhovým objezdem, zabránili mu v další jízdě a po zjištění jeho totožnosti předali případ k dalšímu řešení příslušným orgánům činným v trestním řízení.

 

***   V noci na sobotu 22.7. zasahovala hlídka strážníků u dveří bytu na sídlišti Hliník po přijetí oznámení, že zde žijící 53letý muž ze Stanovic chce spáchat sebevraždu. Obavu o jeho život oznámila přítelkyně a tak se zanedlouho na místo dostavili i záchranáři a k otevření bytu přivolaní hasiči. Muž byl nalezen živ a zdráv a jak vyšlo najevo, příčinou obavy o jeho život byla špatně vyložená zpráva odeslaná na mobil přítelkyně.

 

***   Jako vandal se v sobotu 29.7. pár minut před půlnocí projevil 17letý mladík z Třeboně, když na Masarykově náměstí v opilosti zničil reklamní poutač. Dojel však na kamery Městské policie a následný rychlý zásah strážníků, kteří ho během pár minut zadrželi na nádvoří restaurace Beseda. Mladík, který dechovou zkouškou nadýchal 1,6 promile tak kromě uhrazení způsobené škody 2000,- Kč a zaplacení pokuty za přestupek proti majetku musel vysvětlit, kde  k alkoholu přišel.

 

***  Ve středu 2.8. po obědě zaměstnala strážníky a kolegy z PČR 48letá žena z Nové Vsi oznámením, že z parkoviště na sídlišti Hliník jí bylo odcizeno osobní vozidla Chevrolet. Strážníci po získání popisu vozidla necelých deset minut po oznámení vozidlo našli zaparkované, uzamčené a nepoškozené na jiném parkovišti stejného sídliště a tak záhy vyšlo najevo, že místo k odcizení vozidla došlo ke ztrátě orientace samotné majitelky.

 

***  V souvislosti se srpnovou uzavírkou kruhového objezdu v Táboritské ulici přistoupili strážníci ke kontrolám dodržování dopravního omezení pro vozidla nad 3,5t. Kontrolami vyšlo najevo, že kázeň řidičů především zahraničních kamionů je nevalná a tak například jen ve středu 9.8. bylo řešeno celkem 12 přestupků. Vzhledem k vědomému porušování dopravního omezení ze strany řidičů kamionů strážníci udělují vysoké pokuty.

 

***    Novela přestupkového zákona platná od letošního roku přinesla i několik zásadních změn v práci strážníků. Mimo jiné již nelze řešit přestupky domluvou, při prokázání přestupku musí být uložena sankce. Zvýšila se i maximální možná výše uložené pokuty, za některé přestupky lze na místě uložit pokutu až do výše 10 000,- Kč. Z novely je patrný záměr zákonodárců o zpřísnění postihů.

***   Rvačku musela hlídka strážníků řešit v noci na neděli 9.7. na Masarykově náměstí, kde se do sebe pustili 17letý mladík z Lipnice a 31letý muž z Lužnice. Mladší z rivalů měl navrch a tak jeho starší sok musel být nakonec převezen se zraněním do nemocnice. Událost byla předána s podezřením ze spáchání trestného činu k dalšímu šetření kolegům z PČR.

 

*** Na opilého 17letého chlapce ze Sázavy natrefila hlídka strážníků v úterý 13.6. večer v Táboritské ulici. Na dotaz, jak přišel k lahvi vodky odpověděl, že jí nalezl. Strážníci mu udělili pokutu za zatajení nálezu.

 

***  Dobrý vztah zřejmě nemá 60letý muž z Dukelské ulice se svým 30letým synem, neboť ve středu 21.6. dvě hodiny po půlnoci musel na pomoc před neustálým fyzickým napadáním přivolat strážníky. Syn v napadání a výhružkách o zabití svého otce hodlal pokračovat i po příjezdu strážníků, svoji roli sehrálo 2,38 promile alkoholu prokázané dechovou zkouškou. Strážníci v dalším napadání zabránili a rodinná pře zřejmě skončí před soudem.

 

***   Ordinace dvou místních lékařek se staly terčem zatím neznámých pachatelů, kteří se do nich pokusili vloupat navrtáním zámků vstupních dveří. Přivolaní strážníci oznámení o poškozených dveřích prověřili, zadokumentovali a událost předali k dalšímu šetření kolegům z kriminální služby.

 

***    Nahého muže spícího v neděli 25.6. ráno na lávce v zámeckém parku řešila hlídka po oznámení místních občanů. Na místě strážníci zjistili 42letého muže z Třeboně, který po probuzení zjistil, že během spánku přišel o oblečení i s mobilem a klíči od bytu. Jakým způsobem o oblečení přišel si nebyl vědom. Strážníci okradenému naháči poskytli k zahalení igelitový pytel a doprovodili jej do místa bydliště.

 

***   Notnou dávku drzosti projevil zatím neznámý pachatel, který ve středu 28.6. odpoledne ukradl mobilní telefon v hodnotě 10 000,- Kč odložený na lavičce u nákupního střediska Hliník v době, kdy jeho 30letá majitelka obstarávala vedle lavičky své malé dítě.  Ke krádeži stačil pachateli jen malý okamžik, po zjištění jeho totožnosti je vedeno pátrání.

 

***  V silné opilosti nenapadlo v neděli 9.7. odpoledne 32letého muže z Českých Budějovic nic lepšího, než házet prázdné láhve přes zeď na hřbitov. Strážníci muže zadrželi nedaleko hřbitova, jeho opilost potvrdila dechová zkouška s výsledkem 2,69 promile. Nesmyslný čin byl zadokumentován a předán k vynesení trestu příslušnému správnímu orgánu.

 

 

Vyvěšeno: 03. 07. 2017

Noviny za červen 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Od června letošního roku se strážníci začnou opět zabývat měřením rychlosti. Důvodem je narůstající neukázněnost při dodržování rychlosti ze strany řidičů a s tím související požadavky občanů na potírání tohoto nebezpečného jevu. K měření byl pořízen moderní radar umožňující kvalitní dokumentaci přestupků. Strážníci již prošli všemi potřebnými školeními a do ulic se vrátí v podobném režimu jako v minulosti. Měření bude prováděno v souladu se zákonem na místech předem vytipovaných a schválených dopravním inženýrem Dopravní služby PČR a jeho cílem je jediné – prevence a zvýšení bezpečnosti dopravy na našem území. A jak se vyhnout pokutě ? Recept je jednoduchý – dodržovat povolenou rychlost.

 

***  O mobil za cca 6000,- Kč přišla v sobotu 20. 5. po druhé hodině noční na diskotéce v centru města 18letá dívka z Plavska. Strážníkům zároveň sdělila podezření, že její mobil odcizila čtveřice mladíků odcházející do Dukelské ulice. Strážníci skupinu dostihli u vlakové zastávky a provedli kontrolu osobních věcí, mobil však nalezen nebyl. Případ tak byl k dalšímu šetření s podezřením ze spáchání trestného činu předán PČR.

 

***   Opilý, špinavý a pomočený byl nalezen v ranních hodinách v pondělí 22. 5. v Táboritské ulici ležící na trávníku 19letý mladík z Brna. Strážníci navíc našli jeho osobní věci na různých místech v okolí. Mladý opilec byl probuzen a jelikož po několika minutách začal nabývat orientaci o to kdo a kde je, nebyl důvod převozu na záchytku. Nicméně dodatečnému postihu za přestupek proti veřejnému pořádku po úplném vystřízlivění neušel.

 

***  Dlouho se v lázních Aurora v úterý 23.5. neohřál 50letý klient z Jihlavy, který se hned v první den dostavil na léčení v silně podnapilém stavu. Dechová zkouška u nového pacienta ukázala 3,4 promile a tak pro porušení lázeňského řádu po pár hodinách a bez jediné procedury vyrazil opět k domovu.

 

***   Dvě 13leté dívky vyděsil v úterý 30. 5. v zámeckém parku obnažený muž, který se oděný pouze v tričku vynořil z křoví nedaleko fontány. Dívky se se svým zážitkem svěřily ředitelce místní školy a muže popsaly jako staršího 60 let s krátkými prošedivělými vlasy. Strážníci o události s podezřením ze spáchání trestného činu informovali i kolegy z PČR a zároveň provedli šetření, které však k vypátrání muže zatím nevedlo. Pokud by někdo z občanů měl podobnou zkušenost z poslední doby, prosíme o informaci na linku 156.

 

***  S nočním klidem si velkou hlavu nedělala 41letá žena z Tachova, která se v úterý 30.5. před půlnoci v Chelčického ulici domáhala vstupu do jednoho z bytů pískáním a křikem. Majitel bytu však o její návštěvu nestál a tak místo veselé noci se podnapilá žena dočkala řešení za přestupek proti veřejnému pořádku.

 

***   Ještě horším způsobem se o hodinu a půl později projevili dva 22letí mladíci z Vlachova Březí, kteří se rovněž v opilosti začali zajímat o vozidla zaparkovaná v Táboritské ulici. Nakonec jeden z nich na jedno z vozidel vyskočil a proběhl se po kapotě. Strážníky na jeho chování upozornil 60letý místní občan a pak už nebyl problém za pomocí kamerového systému vandaly dopadnout. Dechová zkouška ukázala 2,51 promile, případ strážníci zadokumentovali a předali k řešení správnímu orgánu.

 

Vyvěšeno: 09. 06. 2017

Noviny za květen 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Neplánovaný zážitek měla v pátek 14. dubna 53letá klientka lázní Aurora z Prahy, u které při večerním návratu z centra města zastavil v ulici Svobody řidič osobního vozidla s dotazem na směr cesty do Borovan. Na tom by ještě nebylo nic špatného, pokud by zhruba 40letý řidič během rozhovoru nevyndal z kalhot přirození a nesnažil se vyděšenou pacientku ohromit jeho rozměry. Šokovaná žena bez odpovědi na položený dotaz  z  místa rychle zmizela a o svůj zážitek se podělila s recepční lázní, bohužel však s jednodenním zpožděním. V této souvislosti je na místě požádat, aby strážníci byli o podobných případech informování okamžitě prostřednictvím tísňové linky 156.

 

***   O zraněnou vydru nalezenou v neděli 16. dubna odpoledne v Komenského sadech ve Spolském potoku se strážníci postarali společně s přivolaným pracovníkem Českého nadačního fondu pro vydru. Vydra byla odchycena a převezena k odborníkovi k vyléčení.

 

***   Oznámení o vzájemně se fyzicky napadající dvojici na chodníku v Dukelské ulici přijali strážníci na tísňové lince 156 v pátek 21. dubna večer. Hlídka na místě zjistila dvojici mladých žen ve věku 32 a 21 let, které takto bouřlivě řešili ukončení vztahu. Strážníci rozcházející se pár zklidnili a poučili o vhodnějších možnostech řešení rozchodu.

 

***   Při jízdě na kole po stezce kolem lázní Berta v Tylově ulici se ve středu 26. dubna dopoledne udělalo nevolno 78leté cyklistce z Třeboně a se svým kolem a všemi věcmi spadla do Zlaté stoky. Její nehodu naštěstí zaregistrovali další občané a cyklistku duchapřítomně ze stoky vytáhli. Seniorka přišla o část osobních věcí, o její zdravotní stav se postaral přivolaný lékař.

 

***   Na jaře letošního roku opět probíhá dopravní výchova školních dětí na dopravním hřišti v Jiráskově ulici. O získávání dopravních znalostí dětí se během výcviku starají odborníci z Autoškoly Ille společně s našimi strážníky. Během jarních měsíců se tak výcviku na dopravním hřišti zúčastní kolem 800 žáků 1. – 4. tříd základních škol z Třeboně i okolí a lze jen věřit, že nabyté dopravní znalosti využijí k bezpečnému pohybu na komunikacích.

 

***  Upozornění směrované k řidiči osobního vozidla o nevhodném parkování na chodníku v Třebízského ulici se v sobotu 29. dubna po 22.00 hodině zle vymstilo 67letému muži z Třeboně. Bezprostředně po upozornění totiž jeden ze spolucestujících k muži přistoupil a ranou pěstí do obličeje jej srazil k zemi. Napadený muž nedokázal bohužel popsat ani vozidlo ani agresora, což výrazně snižuje možnost jeho vypátrání. I v tomto případě lze doporučit raději zavolat k vyřešení přestupku strážníky.

 

***   Zloděje kol řešili strážníci v pátek 5. května poté, co jim 48letá žena z Třeboně oznámila, že v kolostavu u autobusového nádraží v Jiráskově ulici stojí její kolo odcizené před dvěma týdny od restaurace v Táboritské ulici, navíc uzamčené cizím zámkem. Strážníci proto za využití kamer místo sledovali a po několika hodinách se zloděje dočkali. Ke kolu se dostavil 40letý muž z Třeboně a poté, co si kolo odemkl a pokusil se něm odjet byl na místě zadržen. Kolo bylo vráceno původní majitelce a zloděj poté, co se ke krádeži přiznal zaplatil pokutu za přestupek proti majetku.

 

***  Podivnou zábavu si vymyslel na státní svátek 8. května 18letý mladík z Brna, když po 22.00 hodině v ulicích Seifertova a U cihelny podpálil tři plastové popelnice. Strážníky však zalarmoval pozorný občan a k oznámení na lince 156 přidal i popis mladíka. Strážníci tak opět i za využití kamer zadrželi žháře v Táboritské ulici v okamžiku, kdy podpálil další popelnici. Nic mu nepomohl ani pokus o útěk, strážníci byli rychlejší a tak po zadokumentování způsobené škody vy výši 2940,- Kč byl případ předán k vyřčení trestu příslušnému správnímu orgánu.

Vyvěšeno: 25. 04. 2017

Noviny za duben 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Sousedský spor zahrádkářů v Novohradské ulici vyústil ve čtvrtek 16. března odpoledne až v zákrok strážníků.  Ti byli přivoláni 67letou ženou, kterou měl během sporu o užívání pozemků slovně napadnout manželský pár ve věku 65 a 67let. Strážníci na místě přítomné zklidnili, vyslechli důvody vzájemného sporu a poučili o možnostech právního řešení.

 

***  Alkohol za volantem byl příčinou již mnoha nehod a u jedné z nich zasahovala hlídka strážníků i odpoledne v pátek 24. března na přeložce u výjezdu na Majdalenu, kde 45letý řidič z Třeboně nezvládl zatáčku a se svojí Mazdou 323 havaroval. Při nehodě si poranil nohu, což však nebránilo v provedení testu na přítomnost alkoholu. Test ukázal, že řidič řídil s 1,46 promile a tak ho čeká nepříjemnost v podobě řízení ze spáchání trestného činu.

 

***   Dva pytláky ve věku 26 a 29 let lovící čeřenem menší ryby u výpusti rybníka Svět ulovili strážníci v pátek 24. března před 18.00 hodinou v Novohradské ulici. Strážníci o svém úlovku informovali odpovědného pracovníka Rybářství a.s. a po vyčíslení škody přestupek řešili na místě.

 

***    Alkohol a zřejmě i drogy ovlivnili 24letého cizince turecké národnosti žijícího v rakouském Gmündu natolik, že se v sobotu 25. března hodinu po půlnoci na Masarykově náměstí v centru města začal obnažovat a být agresivní vůči ostatním přítomným. Po příjezdu hlídky začal vší silou hlavou vrážet o zeď domu, čímž si přivodil zranění, která vyžadovala zásah lékaře. Ke zvládnutí celkově vypjaté atmosféry přijela srážníkům na pomoc i hlídka kolegů z PČR a společnými silami byl muž zvládnut. Převozu do nemocnice se pro ochranu zdravotníků pro jistotu účastnil i strážník s policistou.

 

***  S nastávajícím období většího výskytu cyklistů se začínají opět objevovat případy krádeží jízdních kol. Jedna z nich byla oznámena i v úterý 28. března před půlnocí, kdy ke škodě 48letého majitele z Třeboně zmizelo Na Rybníčku kolo odstavené před restaurací. Další kolo zmizelo o dva týdny později z  Třebízského ulice, kdy zatím neznámý pachatel odcizil kolo rovněž odstavené před restaurací. V této souvislosti žádáme veřejnost o maximální zabezpečení odstavených kol a případné bezprostřední informace na linku 156 o výskytu podezřelých osob především ve večerních a nočních hodinách.

 

***   K dopravní nehodě byli strážníci přivoláni ve čtvrtek 6. dubna po obědě 59letým majitelem mužem z Třeboně, který po příchodu ke svému zaparkovanému vozidlu v Husově ulici zjistil poškození způsobené jiným vozidlem. Vyhodnocením kamerového záznamu se podařilo zjistit vozidlo včetně jeho registrační značky, jehož řidič nehodu způsobil. Záznam nehody tak strážníci mohli předat  k dalšímu šetření kolegům z Dopravní služby PČR.

 

***   O den později zasahovala hlídka strážníků u další nehody, kdy se chvilku před polednem na kruhovém objezdu „ U kaprů“ střetly dvě škodovky řízené 79letou řidičkou z Třeboně a 42letým mužem rovněž z Třeboně. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění, mírou viny se opět zabývají kolegové z Dopravní služby PČR.

 

 

 

«Související odkazy

Partnerství