Výsledek hledání

Zavřít

BLESKOVKY

Facebook

Z práce strážníka

 

Články jsou vždy pouhým výběrem za uplynulé období. Skutečný počet událostí řešených strážníky je podstatně vyšší, z prostorových a v některých případech i zákonných důvodů však zdaleka nelze informovat o všech.

 

Vyvěšeno: 23. 01. 2017

Noviny za leden 2017

Městská policie linka 156

 

 

***   Na opilého 17letého mladíka z Prahy natrefila hlídka v úterý 13. prosince odpoledne v Táboritské ulici. Mladík nadýchal 1,6 promile a na otázku, kde láhev tvrdého alkoholu získal odpověděl, že jí našel. Za zatajení nálezu obdržel od strážníků blokovou pokutu, alkohol odevzdal a strážníci informovali odpovědnou osobu.

 

***   Vztek ze zřejmě nepovedeného průběhu večera si v pondělí 26. prosince nad ránem  vybil na okapovém svodu domu na Masarykově náměstí 22letý muž z Třeboně. V záchvatu vzteku totiž začal do okapu kopat a následně i pěstí bouchat tak, že jej ke škodě  majitele poničil. Jeho boj s okapem však zachytila operátorka Městské policie na kameře a vandal byl během chvíle zadržen na hrázi rybníka Svět.  Kromě úhrady škody majiteli byl řešen i za přestupek proti majetku.

 

***   Novoroční oslavy proběhly bez vážnějších problémů, strážníci řešili běžné události, nebyl zaznamenán žádný fyzický konflikt ani nebylo třeba nikoho odvézt k ošetření či na záchytku. Drobné přestupky byly ze strany strážníků řešeny přímo v ulicích. Z normálu se však vyjímaly případy vandalského poškození odpadkových košů, které byly v Dukelské a Novohradské ulici použity pro odpalování zábavné pyrotechniky. Strážníci po vandalech pátrají, k jejich odhalení jsou využity záznamy pořízené městským kamerovým systémem.

 

***   V průběhu směn zaměřují strážníci pozornost na cyklisty. Kontroly jsou běžnou součástí všech směn a s nekázní cyklistů se strážníci bohužel setkávají běžně. Strážníci svoji pozornost zaměřují především na jízdu po chodníku a řádné osvětlení cyklistů. Kontroly pro zvýšení bezpečnosti v našich ulicích tak budou pokračovat i v budoucnu.

 

***  V sobotu 7. ledna  večer zasahovala hlídka v restauraci v centru města, kam se dostavil zjevně opilý 47letý muž ze Staré Hlíny a domáhal se nalití dalšího alkoholu. Poté, co byl personálem odmítnut, začal být agresivní a přítomným vyhrožoval. Přivolaným strážníkům sdělil, že se potřebuje silně opít, neboť byl napaden vlastním kohoutem a věc řešil useknutím hlavy. Strážníci muže zklidnili, z restaurace vyvedli a po vyřešení přestupku jej nechali vozidlem taxislužby odvézt do místa bydliště.

 

***   Na záchytce skončil 18letý mladík z Brna, kterého řešili strážníci v neděli 15. ledna večer v Táboritské ulici. Mladík nadýchal 1,78 promile a navíc požil prášky ovlivňující psychiku. V době zásahu strážníků se u mladíka začaly projevovat sebevražedné sklony, proto byl přivolán lékař. Mladík v doprovodu strážníků putoval na vystřízlivění na záchytku, odkud byl druhý den předán k odbornému vyšetření.

 

***   Donucovací prostředky museli strážníci použít proti 26letému muži z Třeboně, který v neděli 15. ledna na Palackého náměstí rušil veřejný pořádek. Po příjezdu strážníků odmítal prokázat svoji totožnost, vulgárně urážel ostatní přítomné osoby a začal být agresivní. Strážníci v souladu se zákonem použili obranný sprej a poté nezvladatelného muže převezli v poutech k dalšímu šetření na policejní služebnu.

 

***  Na záchytku se strážníci projeli i v pondělí 16. ledna dopoledne, kdy přijali oznámení o podivně se chovajícím muži v čekárně v Bertiných lázních. Strážníci na místě zjistili, že 59letý klient lázní je silně opilý, dechová zkouška ukázala téměř 4 promile. Kolabujícímu  pacientu, který chvílemi ztrácel vědomí,  byla poskytnuta první pomoc a poté byl převezen do zařízení určeném pro opilé osoby.

Vyvěšeno: 25. 12. 2016

Noviny za prosinec

Městská policie linka 156

  

***  U nepříjemné dopravní nehody zasahovala hlídka v pondělí 7. listopadu po 14.00 hodině v Břilicích v ulici Na obci, kde 10letou školačku krátce po vystoupení z autobusu srazilo projíždějící osobní vozidlo Opel řízené 43letým řidičem z Českých Budějovic. Zraněnou dívku převezla sanitka do nemocnice, strážníci kontaktovali rodiče dívky, zjistili svědky a zajistili místo nehody do příjezdu Dopravní policie z Jindřichova Hradce.

 

***    Na muže močícího přímo před kinem na Masarykově náměstí narazila hlídka   při kontrole centra města v noci na sobotu 17. listopadu. Přistižený 32letý opilý muž ze slovenské Trstené po vykonání potřeby obdržel od strážníků pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku pro připomenutí, že k podobným účelům slouží jiná zařízení.

 

***    Míru požitého alkoholu v sobotu 19. listopadu přecenil 51letý muž z Jeseníku, který v Táboritské ulici nezvládl motoriku a při pádu na chodník si poranil hlavu. Přivolaní strážníci provedenou dechovou zkouškou naměřili 2,92 promile. Po příjezdu záchranářů začal být zraněný opilec agresivní a tak se do nemocnice  projel sanitkou pod dohledem strážníka.

 

***   Podvodnice ve věku zhruba 50 let se v Třeboni objevila v sobotu 26. listopadu a uspěla u 83leté ženy žijící v Táboritské ulici. K té se do bytu dokázala vetřít s historkou o hledání bývalých spolužaček  z třeboňského gymnázia, k tomu přidala báchorky o cestě autobusem s velkým zavazadlem a manželovi momentálně pobývajícím v Itálii a nakonec požádala o uvaření kávy. Po jejím vypití a hezkém popovídání o všem možném se rozloučila a až po dvou dnech pohostinná seniorka zjistila, že s ní odešly i její úspory schované v dřevěné krabičce. K odcizení peněz stačilo zlodějce pár minut, kdy paní domácí vařila v kuchyni kávu. Po pachatelce se pátrá a nezbývá než zopakovat doporučení nevpouštět do svých bytů nikoho, koho neznáme.

 

***   Konflikt mezi dvěma mladými ženami, který se odehrál  v úterý 29. listopadu odpoledne na parkovišti marketu měl nečekané vyvrcholení v podobě vystříkaného pepřového spreje do obličeje jedné z nich. Strážníci dle získaného popisu získali podezření na 24letou ženu z Třeboně a po několika dnech získali i svědky, kteří její čin potvrdili. Útočnice byla předána k dalšímu šetření kolegům z PČR s podezřením ze spáchání trestného činu, neboť napadená má po zásahu sprejem poškozené oči s možnými trvalými následky.

 

***   Na dva 17leté chlapce z Bohosudova a Horní Krupé konzumující alkohol narazili strážníci ve středu 30. listopadu večer při kontrole v restauraci v centru města. Následně zjistili, že alkohol jim koupil jejich starší kamarád z Prahy. Nezletilci v ten den dopili, přestupce na místě zaplatil pokutu za poskytnutí alkoholu osobám mladším osmnácti let.

 

***   Kousancem do lýtka protijdoucí osmileté dívky skončila v sobotu 3. prosince  odpoledne procházka dvou psů doprovázených 66letou ženou v ulici Svobody. Zranění naštěstí nebylo vážné, přesto strážníci pro klid rodičů pokousané dívky prověřili očkovací průkazy psů. Obava z možné nákazy byla zažehnána, nicméně majitelka psů od strážníků obdržela pokutu pro připomenutí povinností platících pro osoby doprovázející na veřejnosti psy.

 

***  Na návštěvu tzv. měničů v pondělí 5. prosince v odpoledních hodinách doplatila prodavačka prodejny v Táboritské ulici. Během nákupu dokázal zatím neznámý pár ve věku 40 – 50 let prodavačku oklamat o částku převyšující 2000,- Kč, na což ovšem přišla až po jejich odchodu. Přivolaným strážníkům se již podezřelý pár zastihnout nepodařilo, stačil z našeho města zmizet včas. Po jeho totožnosti se pátrá.

 

***   Mezi třeboňskými seniory je v současné době rozdáno 29 tísňových bezpečnostních náramků určených pro rychlé kontaktování strážníků v případě ohrožení. Náramky se osvědčují a splňují svůj účel v situacích, kdy si senioři nedokáží sami pomoci. Jedním z případů rychlé pomoci byl bezprostřední zákrok nad ránem v pátek 18. listopadu u 92leté seniorky, která doma spadla z invalidního vozíku a jediný záchranný prostředek byl právě náramek na jejím zápěstí. Strážníci se do bytu v Dukelské ulici dostavili v řádu minut po přijetí signálu, seniorce pomohli zpět na vozík a po poskytnutí první pomoci informovali rodinné příslušníky.

 

Vyvěšeno: 23. 11. 2016

Noviny za listopad

 

Městská policie linka 156

 

   

***  Stěhování 23leté ženy žijící v bytě ve Vrchlického ulici k novému partnerovi se v pondělí 3. října  dopoledne neobešlo bez zásahu strážníků poté, co došlo k napadení mezi bývalým 39letým partnerem a 55letým mužem doprovázejícím ženu. Strážníci spor na místě ukončili a zúčastněné poučili o zákonném řešení.

  

***  Plakát s nacistickými symboly na plotě firmy sídlící v Rybářské ulici našli v úterý 4. října ráno její zaměstnanci. Strážníci věc zadokumentovali a s podezřením ze spáchání trestného činu předali příslušným orgánům činným v trestním řízení.

  

***    V neděli 16. října večer zasahovala hlídka u dopravní nehody na kruhovém objezdu v Táboritské ulici, kde došlo ke srážce linkového autobusu a osobního vozidla řízeném 29letým řidičem z Lužnice. Podle prvních poznatků nehodu způsobil 40letý řidič autobusu, který při nájezdu na kruhový objezd nedal přednost osobnímu vozidlu. Ke zranění osob nedošlo, dechová zkouška provedená u řidičů vyloučila alkohol.

  

***  Přilepšit si během návštěvy restaurace v centru města se rozhodl krátce po půlnoci na úterý 18. října 18letý mladík z Brna, který se pokusil ukrást věci ostatních hostů včetně notebooku odloženého na stole. Při odchodu z restaurace ho však i s kradenými věcmi zadržela 25letá návštěvnice z Praskolesů, které se nezdál plný batoh odcházejícího zloděje. Strážníci na místě zjistili, že mladý zloděj byl již v minulosti trestán a tak se před soud opět vrátí pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže.

  

***   Jiný zloděj byl chycen ve středu 26. října odpoledne v místním marketu při krádeži potravin. Strážníci na místě zjistili 50letého muže z Třeboně, kterému po vrácení ukradeného zboží zpět do regálů  udělili pokutu za přestupek proti majetku.

  

***  Nestandartním vztahem je strážníkům již známý pár z Českých Budějovic, který se v posledních měsících usadil v Třeboni. 52letý muž a jeho o 22 let mladší partnerka dovedou po konzumaci alkoholu předvést pořádnou divočinu a neváhají si své spory řešit přímo na ulici. Naposledy své vystoupení předvedli tři hodiny po půlnoci na čtvrtek 27. října, kdy si vyměnili názory ručně nejdříve na Palackého náměstí a poté v Sokolské ulici. Kdo z nich je tím horším těžko říct, po příjezdu strážníků se zpravidla zastávají jeden druhého. Postihu za rušení veřejného pořádku se však nevyhnuli.

 

***  Pozvání mladé ženy k sobě na pokoj se vymstilo v úterý 1. listopadu klientovi lázní Aurora ubytovanému v jednom z penzionů. Po společně strávené noci mladá žena odešla brzy ráno a s ní i pacientova peněženka se 6000,- Kč.   K nalezení hledané návštěvnice byl využit kamerový systém, do pátrání se zapojily hlídky PČR i strážníků. Žena byla v krátké době nalezena hlídkou PČR ještě na území našeho města. 

 

***   O kabelku odloženou na kole přišla v pátek 4. listopadu dopoledne žena nakupující v prodejně v Sokolské ulici.  Pachatele i s kabelkou prchajícího na jízdním kole zachytily kamery  v Táboritské ulici a výrazně pomohly k jeho identifikaci. S krádeže podezřelý 55letý muž z Třeboně byl později zadržen v místě bydliště, odkud si ho k dalšímu šetření převzali kolegové z PČR.

 

***  Strážníci se ve svých službách věnují mimo jiného i zabezpečením parkujících vozidel. Často skutečně narazí na vozidlo s otevřenými okny nebo dveřmi. Jedním z nich byla i Škoda Roomster parkující na parkovišti v Dukelské ulici, u které hlídka našla ve čtvrtek 3. listopadu večer otevřené dveře. Strážníkům se podařilo majitele kontaktovat a tak si po zabezpečení vozidla a konstatování, že z něho nic nezmizelo mohli vyslechnout poděkování za dobře odvedenou práci.

  

Výše popsané případy jsou pouhým výběrem z celkového množství událostí. Z kapacitních, ale i zákonných důvodů zdaleka nelze informovat o všech událostech, které strážníci během svých směn řeší.

 

 

 

 

 

Vyvěšeno: 02. 11. 2016

Noviny za říjen

Městská policie linka 156

 

 

***  V Novohradské ulici byla instalována další kamera pomáhající strážníkům i policistům v jejich činnosti. Monitorováním Novohradské ulice byl dovršen dlouhodobý záměr monitoringu všech příjezdových tras do města a kamera zároveň dohlíží na nově vzniklá parkoviště. Pořízení a zprovoznění kamery v Novohradské ulici by mělo přispět ke zlepšení pořádku a bezpečnosti v další lokalitě Třeboně.

 

***  V pondělí 12.9. byli strážníci přivoláni na vlakové nádraží, kde navečer zůstal po odjezdu vlaků sedět mladík nejevící známky života. Strážníci na lavičce objevili 20letého mladíka z Nové vsi nad Lužnicí, který nebyl schopen ničeho jiného než vydávání nesrozumitelných zvuků. Přivolaný lékař kromě silné opilosti neshledal žádný zdravotní problém a tak strážníci kontaktovali otce, který si syna přijel osobně vyzvednout.

 

***  Co strážníci nemají v oblibě je řešení rodinných sporů. Jedním z nich se zabývali v pondělí 12.9. hodinu, kdy na lince 156 přijali oznámení, že 23letý muž z Břilic nechce pustit domů svojí 21letou přítelkyni se sestrou a malým dítětem. Strážníci na místě zklidnili horké hlavy a po seznámení se s okolnostmi sporu poučili přítomné o jejich právech s možnostmi řešení.

 

***  Muž ležící v Jiráskově ulici v nastartovaném vozidle zaujal v úterý 13.9. dopoledne  pozornost kolemjdoucí ženy. Ta nelenila a prostřednictvím linky 156 zavolala strážníky. Ve vozidle byl nalezen 35letý muž z Prahy, který dle svých slov pouze usnul únavou.  Byť se v tomto případě ukázalo, že je vše v pořádku, je třeba postup volající ženy ocenit, neboť se také mohlo jednat o vážnější událost.

 

***   Rychlý zásah strážníků si vyžádalo chování 32letého muže z Českých Budějovicích, který se ve středu 14.9. odpoledne začal v Březanově ulici obnažovat, napadat kolemjdoucí a po hostech venkovního sezení přilehlé restaurace házet boty. Agresivní muž byl pod vlivem návykových látek a nakonec skončil po razantním zákroku strážníků na zemi s pouty na rukou. Strážníci muže předali s podezřením ze spáchání trestného činů orgánům činným v trestním řízení.

 

***   V pátek 16.9. přilákal pozornost strážníků nahý muž uprostřed zapáleného kruhu v lázeňském parku Aurory. Na místě byl zjištěn 61letý muž z Prahy, který prováděl šamanský obřad k oslavě úplňku. Strážníci obřad ukončili, dohlédli na uhašení ohně a doporučili k šamanským kouskům vybírat vhodnější místa.

 

***  Na události s turisty v průběhu hlavní sezóny jsou strážníci již zvyklí. Mimo jiné pravidelně řeší ztracené či uvízlé osoby, které se na ně v nouzi obrátí přes tísňovou linku 156. Patřila mezi ně i skupina turistů, která v sobotu 17.9. před 17.00 hodinou zůstala uzamčena ve věži na Masarykově náměstí. Strážníci kontaktovali odpovědnou osobu s klíči, která zajistila propuštění uvězněných turistů.

 

***   U nehody cyklisty na elektrokole zasahovala hlídka v pondělí 19.9. po 13.00 hodin v Jiráskově ulici. Na místě byl nalezen 38letý muž z Břilic, který při nehodě utrpěl zranění v oblasti hlavy. O zraněného se postarali přítomní záchranáři. Cyklistův problém se však zvětšil po provedeném testu na přítomnost alkoholu. Nadýchal 2,28 promile a tak kolegové z dopravního oddělení PČR nehodu řeší jako nehodu způsobenou vlivem požití návykových látek.

 

***   V úterý 20.9. po 22.00 hodině bylo na lince 156 přijato oznámení o pohybu muže se sebevražednými úmysly v prostoru Hrádečku. Zasahující hlídka dokázala během několika minut najít 27letého muže z Třeboně s již uvázanou silonovou šňůrou kolem krku. Strážníkům se podařilo s mužem, který byl ve velmi špatném psychickém stavu, navázat slovní kontakt, vyslechnout jeho problémy a po několika minutách přemluvit i k odříznutí uvázané smyčky. Muž byl následně  předán lékaři a hospitalizován v nemocnici.

 

***   Na dva opilé mladíky ve věku 15 a 16 let narazili strážníci v pátek 30.9. odpoledne v ulici Daskabát. Po provedené dechové zkoušce s nadýchaným necelým půl promile strážníci zjistili původ konzumovaného alkoholu a přestupek následně vyřešili uložením blokové pokuty.

 

*** Se začátkem topné sezóny se strážníci zaměřili i dodržování pravidel týkajících se správného topení pevnými palivy. Při svých službách věnují pozornost zmíněné problematice i proto, že někteří občané ve své bezohlednosti dokáží spalovat i plasty či gumy a otravují ovzduší všem ostatním. Již počátkem října byl v centru města zaznamenán kouř s jasným zápachem po spalování plastů. Strážníci vytipovali podezřelý dům a kontaktovali v něm žijící 60letou ženu s důrazným upozorněním na nutnost spalování jen povoleného topiva. V kontrolách budou strážníci pokračovat.

 

Výše popsané případy jsou pouhým vzorkem z celkového množství událostí. Z kapacitních, ale i zákonných důvodů zdaleka nelze informovat o všech událostech, které strážníci během svých směn řeší.

 

( MěPo)

Vyvěšeno: 04. 10. 2016

Zraněný muž

V pátek 09.09. vyjela hlídka ve večerních hodinách do restaurace v centru města po přijatém oznámení o konfliktu mezi hosty. Po příjezdu našli strážníci před restaurací zraněného silně opilého 68letého muže z Třeboně. Ten nebyl pro silnou opilost schopen dechové zkoušky a zranění na hlavě si měl způsobit sám pádem na chodník. Na místo byl přivolán lékař, který zraněného odvezl do nemocnice, personál restaurace se zpovídal za podání alkoholu již silně opilé osobě.

«Související odkazy

Partnerství