20. 11. 2020

Aktualizace programu regenerace v Třeboni

Rada města Třeboně projednala a schválila na posledním jednání aktualizaci Programu rozvoje Městské památkové rezervace Třeboň pro roky 2021 – 2025. Aktualizaci musí projednat i zastupitelstvo města na prosincovém jednání.

V roce 1992 vyhlásila Vláda ČR Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tento státní program regenerace je projevem vůle vlády napomoci k záchraně a rozvoji nejcennějších částí našich historických měst vytvořením organizačních, informačních a ekonomických podmínek k jejich komplexní obnově neboli regeneraci. Jednou z podmínek pro získání státního příspěvku na regeneraci památkově chráněných území historických měst je existence kvalitní územně plánovací dokumentace regenerace památkově chráněné části města a programu regenerace, projednaného a schváleného příslušnými orgány státní správy a samosprávy obce.

Město Třeboň se k programu přihlásilo a zpracovalo plán na období let 1994 – 2000 následně byly pravidelně ve čtyřletých cyklech zpracovávány aktualizace. Tato aktualizace je již pátá v pořadí.

„Program regenerace městské památkové rezervace má spolu s funkčním územním plánem města významnou funkci v tom, že stanoví s ohledem na individuální, soukromé, všeobecné i veřejné zájmy hlavní směr, kterým by se mělo město dále vyvíjet tak, aby plnilo všechny své základní funkce, bylo příjemné pro život obyvatel a aby byly zachráněny a obnoveny jeho výjimečné kulturní, památkové, urbanistické a architektonické hodnoty, pro které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Úspěšnost přípravy, zpracování a realizace programu regenerace městské památkové rezervace v Třeboni závisí nejen na orgánech státní správy a městské samosprávy, ale i na všech občanech, kteří v tomto území trvale bydlí a pracují, na vlastnících a nájemcích nemovitostí a firmách, které zde mají své sídlo.“ Doplnil projednaný materiál starosta města PaedDr. Jan Váňa.