BLESKOVKY

25. 06. 2018

Kvalita vody v rybníku Svět

Rybník Svět tedy začal sezónu s příznivějšími podmínkami, ale poslední vývoj srážek toto bohužel zvrátil. Nicméně vodní květ zatím není příliš silný a mělo by stačit se po koupání osprchovat, včetně hlavy (ve vlasech se drží sinice nejvíce!). Pokud ovšem má někdo alergii na sinice (stejně jako na jiné alergeny) je nutno se vyvarovat kontaktu s nimi. Vzhledem k převažujícím větrům od Č.Budějovic na Veselí jsou sinice na hladině přenášeny a kumulovány do prostoru před hrází a opačný břeh je tudíž čistější. Podrobnější informace zde:

Na jaře měl rybník Svět průhlednost 70 cm, ta postupně klesala, až se ustálila na hodnotě 35 cm (SD). Ve fytoplanktonu dominovaly rozsivky provázeny kokálními zelenivkami. Při posledním odběru (19.VI.18) ale se na hladině poprvé objevil vodní květ,  hlavně sinice rodu Anabaena (na obrázku). Ta je sice hezká na pohled, ale v koupacích vodách je nevítaná. Podmínky pro rozvoj sinic a řas jsou dány koncentrací fosforu, který je zde limitujícím prvkem a vidíme jeho postupný nárůst koncentrace (tP) zatímco celkový dusík (tN) postupně poklesl. Prudký rozvoj sinic je zřejmě způsoben splachy z posledních přívalových dešťů, kdy do toku se dostalo větší množství půdy. To podporuje stanovení koncentrace celkového fosforu v přítoku, ve Spolském rybníku, Spolském potoku v obci a u pily (135,6; 88,9 a 52,7 µg/L).