BLESKOVKY

22. 06. 2018

Změny v agendě řidičských průkazů

Od 1. července 2018 je možné řidičský průkaz vyřídit na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. Novinkou také je, že sebou nemusíte nosit ani papírovou fotografii. Nadále platí, že výměna dokladu, kterému končí platnost, je zdarma. Více zde:

Řidičský průkaz, či paměťovou kartu do tachografu, můžete nově vyřídit na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností, kterých je v České republice celkem 206. Na úřad, který vyřizuje příslušnou agendu podle trvalého bydliště, je nutné dojet jen v případech, kdy jde o odnětí nebo vrácení řidičského oprávnění, omezení oprávnění apod.
Od července se vydávají vydávat řidičské průkazy, kde není uvedeno trvalé bydliště. To mimo jiné znamená, že pokud změníte trvalou adresu, nemusíte kvůli řidičskému průkazu změnu hlásit na úřadě.
Dosud bylo nutné na úřad přijít s papírovou fotografií, kterou pracovník na přepážce umístil na žádost. Podle nové úpravy systém sám vyhledá, zda už nemáte fotografii v jiné databázi (např. z občanského průkazu nebo cestovního pasu). Jediný případ, kdy na úřad ponesete papírovou fotografii, je vydání mezinárodního řidičského průkazu.
Změna se týká také výše správních poplatků. Výměna řidičského průkazu za nový v případě, že končí doba jeho platnosti, je bezplatná. Při vydání nového průkazu se platí místo původních 50 Kč nově 200 Kč. Poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních je 700 Kč. Částka za vystavení mezinárodního řidičského průkazu zůstává ve výši 50 Kč, za vydání karty do tachografu je stále 700 Kč.

Seznam všech úřadů obcí s rozšířenou působností najdete na webu ministerstva dopravy: www.mdcr.cz/orp.