BLESKOVKY

30. 04. 2018

František Líbal na zámku Wolfstein ve Freyungu

„Imprese krajiny“, to je název výstavy obrazů malíře Františka Líbala (1896-1974), kterou je možné navštívit v muzeu Jagd-Land-Fluss na zámku Wolfstein v bavorském městě Freyung. Výstava je společným dílem města Třeboň a partnerského regionu Freyung-Grafenau. Návštěvníci mohou výstavu shlédnout až do 9. září, otevřeno út – ne od 10.00 do 16.00 hodin. Výstava je doplněna o vítězné fotografie ze soutěže „Vyblejskni Třeboň“, které odráží třeboňskou krajinu i samotné město pohledem fotografů - amatérů.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 20. dubna. Okresní rada Sebastian Gruber pozdravil hosty přirovnáním: „Měl-li dříve zámek Wolfstein za úkol ochránit hranice a odvrátit nepřátele, dnes je místem setkávání umění a kultury“. Slavnostního zahájení se za město Třeboň zúčastnila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Alena Seberová, referentka zahraničních vztahů Martina Vrchotová a tisková mluvčí Jitka Bednářová, která ve své řeči vyzdvihla vztah Františka Líbala k jižním Čechám a připodobnila přítomným ráz naší krajiny, která z jeho obrazů dýchá – je melancholická, zádumčivá, umí být dramatická a podmanivá. Mezi přítomnými byli také příbuzní malíře Františka Líbala, kteří pečují o odkaz jeho tvorby, neteř paní Eva Jirsová a synovec pan Martin Paloda. Atmosféru vernisáže zpříjemnily svým vystoupením dívky z třeboňského flétnového souboru Rozeta.