Šachovnice úvodní stránky

27. 04. 2009

TZ_setkání s občany Třeboně

UNESCO a Krajinná památková zóna

Informace naleznete na webu města na stránce: www.mesto-trebon.cz/kpz

Zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je vrcholný akt světového významu, kterým tato organizace prohlašuje kulturní, přírodní nebo smíšený statek za nejcennější a nenahraditelné dědictví. Seznam čítá 1031 položek, Česko má na tomto seznamu celkem 16 položek. Mezi památkami navrženými na zápis do seznamu je také Třeboňské rybníkářské dědictví.

Kdo rozhoduje o vyhlášení ?

Tuto kompetenci má dle zákona Ministerstvo kultury. Proces má formu tzv. opatření obecné povahy podle správního řádu. Je to ve své podstatě správní rozhodnutí (např. jako stavební povolení), zakládá, mění nebo ruší zákonná práva, ale na rozdíl od uvedeného stavebního povolení se dotýká nedefinovatelného počtu a okruhu účastníků řízení, kteří mohou podávat námitky, připomínky… Proces je standardně používaný např. v územním plánování, je přezkoumatelný a soudně napadnutelný. Vychází z Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod.

Jaký je rozdíl mezi ochranou prostřednictvím KPZ a CHKO?

Princip chráněných krajinných oblastí (CHKO) vyplývá ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Velmi zjednodušeně, jde o ochranu toho, co vytvořila a vytváří sama příroda. Krajinná památková zóna si bere „pod svá ochranná křídla“ tu krajinu, na jejímž vzniku a podobě se výrazně svými aktivitami podílel, podílí a dále bude podílet člověk. Pro laika to může na první pohled působit tak, že jde o jedno a totéž. Ale není to totéž.

Co to je krajinná památková zóna?

Statut krajinné památkové zóny (KPZ) v ČR existuje již od počátku 90. let minulého století a vyplývá přímo z ustanovení památkového zákona. Dnes je v celé republice 24 krajinných památkových zón. V jižních Čechách je to Římovsko, Novohradsko a Čimelicko. Smyslem je chránit část krajinného celku, který vykazuje významné kulturní hodnoty.

Návrh krajinné památkové zóny

Návrh krajinné památkové zóny zpracovaný Národním památkovým ústavem z října 2011

Spojovatelka:

další kontakty...